12 Listopada odbyła się I Debata Historyczna w Wańkówce „Wolność kocham i rozumiem”. Jej pierwsza odsłona zatytułowana była „Wędrówka po dziejach walki o niepodległość od rozbiorów do współczesności”.
W debacie wzięli udział:
- Ks. Stanisław Stanisławek, misjonarz z Afryki
- Piotr Bąk, Starosta Tatrzański
- Andrzej Skupień, Zastępca Dyrektora Muzeum Tatrzańskiego
- Bronisław Chowaniec-Lejczyk,
  Prezes Związku Podhalan Oddział Poronin
- Mateusz Bobak, Laureat olimpiad historycznych,
- Piotr Malinowski, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zębie.

Uczestnicy debaty rozważali, czym jest wolność i jak należy ją rozumieć. Zastanawiali się, jak kształtowała naród polski na przestrzeni wieków. Rozmówcy analizowali przyczyny utraty wolności przez Polskę. Omawiali także próby odzyskania niepodległości w kontekście powstań narodowych: listopadowego, styczniowego a także powstania chochołowskiego. Podsumowując pierwszą odsłonę debaty, wszyscy zgodnie stwierdzili, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, że należy ją szanować i dbać o nią. Tezę tę potwierdza zresztą bogata w zwycięstwa i upadki historia narodu polskiego.
Na zakończenie Panie z zespołu Zyngry wykonały pieśni patriotyczne oraz zachęciły uczestników debaty do wspólnego śpiewania.

Źródło: UG Poronin