50 lecie Budorzy

W dniu 16 listopada 2019 r. Szkolny Zespół Regionalny „Budorze” świętował swój jubileusz. Z okazji 50-lecia powstania Zespołu odprawiona została uroczysta Msza Święta w Sanktuarium Najświętszej Rodziny, a w Kinie Giewont w Zakopanem odbył się jubileuszowy występ.

Szkolny Zespół Regionalny „Budorze” powstał w 1969 roku  przy Zespole Szkół Budowlanychim. dra Władysława Matlakowskiego w Zakopanem. Założycielami zespołu byli nauczyciele Technikum Budowlanego : Wiesław Białas, Barbara Knapik i Władysław Brzega.

Dzięki wspaniałym instruktorom i utalentowanej młodzieży zespół „Budorze” szybko zaczął zyskiwać mocną pozycje wśród zakopiańskich zespołów ludowych, czego dowodem są liczne nagrody zdobywane regularnie na różnych przeglądach, konkursach i festiwalach.

Instruktorom „Budorzy” udało się wychować kilka pokoleń ludzi, którzy po zakończeniu szkoły pozostali nierozerwalnie związani z kultywowaniem kultury Podhala działając w innych zespołach czy instytucjach kultury, na których wsparcie zespół nadal może liczyć. Większość tych wychowanków „Budorzy” mogliśmy zobaczyć podczas jubileuszowego występu.

Dorobek zespołu i jego instruktorów został również doceniony przez Związek Podhalan, który uhonorował zespół Medalem Związku Podhalan, a jego długoletni instruktor Andrzej Jakubiec został uhonorowany Złotą Odznaką Krzyż Małopolski, nadawaną przez Małopolski Urząd Marszałkowski.   Nagrody finansowe dla Zespołu „Budorze” oraz dla Andrzeja Jakubca przyznane przez Zarząd Powiatu Tatrzańskiego wręczył Starosta Tatrzański Piotr Bąk oraz Przewodnicząca Komisji Oświaty Kultury, Turystyki i Sportu –  Marta Nędza Kubiniec.

fot. Regina Watycha