W 38. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego Starosta Piotr Bąk i Wicestarosta Jerzy Zacharko złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą zawiązanie miejskiej komisji koordynacyjnej NSZZ „Solidarność”, która znajduje się na budynku Bazaru Polskiego przy Krupówkach.

13 grudnia 1981 roku wprowadzenie stanu wojennego ogłosił generał Wojciech Jaruzelski. Oficjalnie z powodu coraz gorszej sytuacji gospodarczej Polski i rzekomej groźby interwencji Układu Warszawskiego. W rzeczywistości komuniści obawiali się utraty władzy i narastających protestów. Władze przygotowywały się już w sierpniu 1980 roku po fali strajków w zakładach pracy. W noc wprowadzenia stanu wojennego Służba Bezpieczeństwa wraz z milicją rozpoczęły aresztowania działaczy „Solidarności”.

- Stan wojenny, który został wprowadzony w naszym kraju 13 grudnia 1981 roku, był w moim przekonaniu jednym z najsmutniejszych wydarzeń w dziejach Polski. O tej dacie należy pamiętać jako o przestrodze, ale także z tego względu, że wtedy także zaczął się opór, walka o niepodległość Polski. I to walka, która po 9 latach zakończyła się sukcesem. Co więcej, po raz pierwszy chyba w historii Polski była to walka bez przemocy, bo do tej pory w naszej tradycji walki powstańczej to było powstanie, insurekcja, partyzantka. Tym razem udało się to zrobić samą siłą oporu społecznego. Oczywiście bardzo sprzyjała sytuacja międzynarodowa. Mieliśmy m.in. papieża Polaka, ale także właśnie „Solidarność” – wspominał Starosta Tatrzański Piotr Bąk.

Z kolei Jerzy Zacharo, Wicestarosta Tatrzański, który w czasie stanu wojennego był internowany, wspominał: w nocy z 12 na 13 grudnia mój dom otoczyła służba bezpieczeństwa, wyrąbali siekierą drzwi i pod bronią wyprowadzono mnie z mieszkania. Pojechałem w nieznane. Okazało się, że trafiłem do aresztu śledczego w Załężu. Potem z relacji kolegów z Zakopanego słyszałem, że 13 grudnia służba bezpieczeństwa weszła do siedziby „Solidarności” w Bazarze Polskim i zabrała wszystkie dokumenty, których zresztą do dzisiaj nie można odnaleźć.

W piątek 13 grudnia br., w Kościele p.w. św. Antoniego z Padwy na Bystrem w Zakopanem została odprawiona Msza Święta z udziałem pocztów sztandarowych, w intencji Ojczyzny i ofiar terroru komunistycznego, w której udział wzięli przedstawiciele władz Powiatu Tatrzańskiego i Miasta Zakopane.

• 20191213_180214
  • 20191213_180219