Zgodnie z decyzją Premiera RP na najbliższe dwa tygodnie zostały zamknięte: żłobki, przedszkola oraz szkoły. Uniwersytety jak i inne uczelnie wyższe również zawieszają zajęcia dla studentów przynajmniej właśnie na 14 dni. Eksperci sytuację nazywają wspólną społeczną kwarantanną i apeluję o spędzenie najbliższych dni w domu. Powiat Tatrzański z kolei zdecydował o odwołaniu imprez masowych, dla bezpieczeństwa zarówno turystów jak i stałych mieszkańców.  – W tej chwili Zakopane, nasz powiat jest bezpieczny – podkreśla Piotr Bąk Starosta Tatrzański. – Nie odnotowano tu jakichś niepokojących wiarygodnych przypadków, niemniej wielkie imprezy zwłaszcza imprezy sportowe są okazją do spotkania się ludzi z różnych krajów, zawodników, epik, trenerów i zawsze w takiej sytuacji to zagrożenie epodemiologiczne bardzo wzrasta. Stąd komitet organizacyjny Pucharu Kontynentalnego w związku z rekomendacją Powiatowego Inspektora Sanitarnego, a także Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Publicznego Starostwa Powiatowego w porozumieniu z Międzynarodową Federacją Narciarską zdecydował o odwołaniu zawodów Pucharu Kontyentalnego w Zakopoanem. Wydaje mi się, że w każdej podobnej sytuacji organizatorzy imprezy sportowej  powinni rozważyć wszystkie za i przeciw i podjąć odpowiedzialna decyzję. Jednocześnie zostaliśmy poinformowani przez Straż Graniczną o wprowadzeniu kontroli sanitarnej na przejściach granicznych polsko-słowackich. Dotyczy to autobusów powyżej 8 osób, które przejeżdzają przez tą granicę.