KOMUNIKAT
Do odwołania nieodpłatna pomoc prawna oraz nieodpłatne poradnictwo obywatelskie są udzielane zdalnie za pomocą środków komunikacji na odległość (telefon, mail, komunikator internetowy, itp.)
Informacja o zasadach udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej.
Zgodnie z postanowieniami zawartymi w ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 294).
Nieodpłatna Pomoc Prawna obejmuje:
- poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej „osobą uprawnioną”, o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym lub
- wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
- sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym, lub
- sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.
Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej.
Nieodpłatna pomoc prawna jest udzielana osobom uprawnionym według kolejności zgłoszeń. Osoba udzielająca nieodpłatnej pomocy prawnej może z ważnych powodów ustalić inną kolejność. Kobiecie, która jest w ciąży, nieodpłatna pomoc prawna jest udzielana poza kolejnością.
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA I EDUKACJA PRAWNA
ZAPISY na wizyty pod numerem telefonu: 18 20 239 14 (numer czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 14.30)
Osoby, które ze względu na niepełnosprawność ruchową nie są w stanie przybyć do punktu lub osoby doświadczające trudności w komunikowaniu się mogą otrzymać poradę przez telefon lub przez Internet.
Z porad może korzystać każda osoba, której nie stać na odpłatną pomoc prawną i która złoży stosowne oświadczenie.
Na terenie Powiatu Tatrzańskiego porady udzielane są w dwóch punktach nieodpłatanej pomocy prawnej które zlokalizowane są :
Prowadzony przez adwokatów i radców prawnych:
Zakopane, Starostwo Powiatowe, Pawilon C
ul. Chramcówki 15
czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 13.00
Prowadzony przez organizacją pozarządową - Stowarzyszenie SURSUM CORDA
a) Poronin, Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Józefa Piłsudskiego 15
czynny w poniedziałki, środy i czwartki w godz. od 8.00 do 12.00
b) Kościelisko, Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Nędzy Kubińca 140
czynny we wtorki i piątki w godz. od 11.00 do 15.00
oraz w punkcie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego:
Prowadzony przez organizację pozarządową - Stowarzyszenie SURSUM CORDA
a) Bukowina Tatrzańska, Urząd Gminy
ul. Długa 144
czynny w poniedziałki w godz. od 13.00 do 17:00
b) Bukowina Tatrzańska, Gminna Biblioteka Publiczna
ul. Kościuszki 36
czynny we wtorki i środy w godz. od 13.00 do 17.00
c) Biały Dunajec, Urząd Gminy
ul. Jana Pawła II 312
czynny w czwartki i piątki w godz. od 8.00 do 12.00