W dniu 14 kwietnia br. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem odbyła się XLIV edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież zapobiega pożarom”. Celem turnieju była m. in. popularyzacja wśród dzieci i młodzieży tematyki związanej z ochroną przeciwpożarową, a także kształtowanie prawidłowych zachowań w sytuacjach zagrożenia. Uczestników powitali: Komendant Powiatowy  PSP w Zakopanem st. bryg. Grzegorz Worwa, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zakopanem dh. Adam Tracz.

Eliminacje odbyły się w 3 grupach wiekowych:
I grupa wiekowa – uczniowie klas I-VI.
II grupa wiekowa – uczniowie klas V-VIII.
III grupa wiekowa – uczniowie szkół średnich.

W turnieju wzięło udział 49 uczniów reprezentujących wszystkie gminy z terenu powiatu. Turniej składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. W części pisemnej uczniowie musieli rozwiązać test składający się z 20 pytań. Uczestnicy, którzy osiągnęli najwyższe wyniki z testu zakwalifikowali się do etapu ustnego turnieju.

Rozstrzygająca część finałowa wyłoniła zwycięzców w poszczególnych grupach wiekowych:

W I grupie wiekowej:
I miejsce – Emilia Jarosz - Szkoła Podstawowa w Zębie
II miejsce – Tomasz Łukanus - Szkoła Podstawowa w Bukowinie Tatrzańskiej
III miejsce – Nikola Bafia - Szkoła Podstawowa w Leśnicy

W II grupie wiekowej:
I miejsce – Jakub Gąsienica-Groń - Szkoła Podstawowa w Witowie
II miejsce – Szymon Rysula - Szkoła Podstawowa w Kościelisku
III miejsce – Wojciech Kowalczyk - Szkoła Podstawowa w Witowie

W III grupie wiekowej:

I miejsce – Kamil Leksander - Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem
II miejsce – Roman Tatar - Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem
III miejsce –  Damian Ratułowski - Zespół Szkół Budowlanych w Zakopanem

Podczas gdy część uczniów przystąpiła do pisania testów, druga część udała się na garaż Jednostki ratowniczo-gaśniczej w Zakopanem gdzie strażacy zaprezentowali sprzęt i pojazdy jakimi dysponuje tut. Komenda oraz opowiedzieli o pracy strażaków i z jakimi zadaniami spotykają się na co dzień. Po prezentacji jednostki grupy uczniów wymieniły się tak by grupa, która napisała już test również mogła zobaczyć pojazdy i sprzęt strażacki.

Nagrody wręczyli: Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem st. byrg. Grzegorz Worwa, Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Publicznego w Zakopanem Andrzej Łęcki, a także Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh Adam Tracz

Jednocześnie Komendant Powiatowy PSP w Zakopanem oraz Prezes ZOSP RP pragną przekazać podziękowania za wsparcie finansowe w ufundowaniu nagród dla:

- Starostwa Powiatowego w Zakopanem
- Urzędu Miasta Zakopane