Wawrzyniec Bystrzycki wicestarosta tatrzański i Helena Buńda dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury wzięli udział w wyjątkowym świecie w Zakopanem, które odbyło się w niedzielę 7 lipca. Było to wyjątkowe wydarzenie, mające na celu upamiętnienie rodziny Zamoyskich. Data wydarzenia nie była przypadkowa, ponieważ tego dnia przypadała najbliższa niedziela po urodzinach Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej, matki patrona ulicy, przy której znajduje się filia Galeria Sztuki w willi Oksza Muzeum Tatrzańskiego, organizatora wydarzenia.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele Świętego Krzyża, odprawioną w intencji rodziny Zamoyskich. Po nabożeństwie uczestnicy zebrali się przy pomniku hrabiego Władysława Zamoyskiego, gdzie wicedyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Jarząbek powitała wszystkich przybyłych, zastępując dyrektora placówki Michała Murzyna, otwierającego tego dnia wystawę w Usseglio we Włoszech.

Za nami uroczystości pogrzebowe księdza prałata Stanisława Szyszki, Honorowego Obywatela Zakopanego, założyciela Parafii Świętego Krzyża w Zakopanem i budowniczego kościoła pod wezwaniem Świętego Krzyża. Osoby zasłużonej dla Zakopanego i całego Podhala, czynnie uczestniczącej w życiu społecznym całego regionu. Powiat Tatrzański w uroczystościach pogrzebowych reprezentowali: Andrzej Skupień starosta tatrzański i wicestarosta Wawrzyniec Bystrzycki.

Nabożeństwo żałobne rozpoczęło się w Kościele Św. Krzyża w Zakopanem, którego budowniczym był zmarły. Liturgii przewodniczył bp Robert Chrząszcz. Na początku Mszy św. kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że ks. Stanisław Szyszka był wrażliwy na sprawy Kościoła, archidiecezji i ojczyzny. – Niech się modli dalej, w inny sposób, za prezbiterium krakowskie, o nowe powołania kapłańskie, o Polskę, aby była wierna Chrystusowi, żeby nie schodziła z tej drogi – mówił metropolita krakowski senior.

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika Kurierów Tatrzańskich odbyła się w zakopiańskich Kuźnicach w czwartek 20 czerw-ca. Symboliczny i niezwykle ważny postument znajduje się na nowym placu, właśnie w tej części stolicy Tatr. W uroczystościach zorganizowanych przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika oraz miasto Zakopane, Powiat Tatrzański reprezentował starosta Andrzej Skupień oraz Bogusława Stępień członek Zarządu.

Obecni również byli m.in. Łukasz Filipowicz burmistrz Zakopanego, dr Tibor Gerencsér - konsul generalny Węgier w Krakowie, pani Cecylia Radoń - zastępca dyrektora IPN oddział w Krakowie, a także przedstawiciele duchowieństwa oraz poczty sztandarowe szkół i wielu instytucji i organizacji.

W Rzeszowie odbyły się uroczystości w ramach Święta 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. W wydarzeniu wzięła udział delegacja Powiatu Tatrzańskiego ze starostą Andrzejem Skupniem na czele. Miasto Zakopane reprezentował burmistrz Łukasz Filipowicz.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie. Następnie przed tablicą pamiątkową Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową, a także złożono wieńce.

Uczestnicy przemaszerowali spod Kościoła na Al. Łukasza Cieplińskiego, gdzie odbył się uroczysty Apel, podczas którego głównej brygadzie została przekazana Chorągiew Wojska Polskiego, którą dowódcy brygady, gen. Tadeuszowi Nastarowiczowi wręczył zastępca dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Dariusz Lewandowski.

Z okazji 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II na Podhalu i Hołdu Górali Polskich w zakopiańskiej „Księżówce”, 6 czerwca odbyła się promocja wyjątkowej książki „Krzyż – Miłosierdzie – Komunikacja”. W spotkaniu zorganizowanym przez Tatrzańską Agencję Rozwoju Promocji i Kultury uczestniczyła delegacja Zarządu Powiatu Tatrzańskiego: starosta Andrzej Skupień, wicestarosta Wawrzyniec Bystrzycki, członkowie Zarządu: Bogusława Stępień i Paweł Para. Tatrzańską Agencję Rozwoju, Promocji i Kultury reprezentowała dyrektor Helena Buńda.

Wśród innych uczestników byli również: Witold Kozłowski marszałek Małopolski, Jan Piczura radny wojewódzki oraz poseł na Sejm RP Andrzej Gut-Mostowy.

Jak już informowaliśmy w sobotę 1 czerwca w Zakopanem samorządowcy z Podhala wspólnie z licznie zaproszonymi gośćmi świętowali jubileusz 25-lecia Powiatu Tatrzańskiego. W uroczystości wzięli udział m.in. posłowie na Sejm RP: Barbara Bartuś, Weronika Smarduch, Andrzej Adamczyk, Andrzej Gut-Mostowy, senatorowie: Jan Hamerski i Andrzej Pająk oraz marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. Jubileusz był również doskonałą okazją do uhonorowania odznaczeniami państwowymi i samorządowymi pracowników Starostwa Tatrzańskiego oraz dyrektor Szpitala Powiatowego pani Reginie Tokarz. Jubileuszowy wieczór zakończył urodzinowy koncert w wykonaniu artystów Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem, zespołu „Śleboda” i zespołu „Holeviaters”.

Obchody Jubileuszu Powiatu Tatrzańskiego to m.in. uroczysta Gala, która odbyła się w minioną sobotę w Zakopanem. W części oficjalnej odznaczeniami za długoletnią wzorową pracę uhonorowani zostali pracownicy Starostwa Tatrzańskiego.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uhonorował odznaczeniami państwowymi zasłużonych pracowników Starostwa Powiatowego w Zakopanem. Uroczystego wręczenia odznaczeń w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dokonała Pani Monika Kolasa, I Zastępca Dyrektora Biura Wojewody Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie

W piątek 31 maja w zakopiańskich Kuźnicach przy pomniku „Prometeusz Rozstrzelany” autorstwa Władysława Hasiora odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę rozstrzelania więźniów Palace w Kuźnicach oraz 40. rocznicę odsłonięcia pomnika. W wydarzeniu Powiat Tatrzański reprezentowali: starosta Andrzej Skupień oraz jego zastępca Wawrzyniec Bystrzycki.

Przypomnijmy: w zakopiańskich Kuźnicach 30 maja 1944 roku niemieccy żołnierze rozstrzelali 20 Polaków. Był to odwet za zabicie Niemca, którego dokonali najprawdopodobniej nie żołnierze Polskiego Podziemia, a Ukraińcy z oddziałów Waffen SS. Historię tego tragicznego wydarzenia przypomniała pani Stefania Hajdukiewicz, naoczny świadek tych wydarzeń. Uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn narodowy, a na masz wciągnięta została biało-czerwona flaga.

W czwartek 9 maja przed Komendą Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem odbyły się uroczystości w ramach Dnia Strażaka, w której jako główni bohaterowie wydarzenia uczestniczyli strażacy z całego Powiatu Tatrzańskiego. Podczas spotkania wręczono odznaczenia i awanse jak i poświęcono nowy sprzęt, którym dysponuje jednostka PSP w Zakopanem. Chodziło o nowoczesny samochód pożarniczy z drabiną jako wyposażeniem oraz pojazd typu quad. Powiat Tatrzański reprezentowali m.in. starosta Andrzej Skupień, przewodnicząca Rady Agata Wojtowicz oraz Andrzej Łęcki naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego.

Delegacja Powiatu Tatrzańskiego: Piotr Bąk starosta, jego zastępca Władysław Filar oraz sekretarz Marek Możdżeń uczestniczyła w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja i uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

W ramach obchodów 233. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja złożono wspólnie wiązanki kwiatów pod Drzewem Wolności i przy Pomniku Grunwaldzkim. 

Nieodłącznym punktem obchodów była uroczysta Msza Święta w Sanktuarium Najświętszej Rodziny i przemarsz z biało-czerwoną flagą niesioną przez harcerzy i mieszkańców Zakopanego.

Uchwalona 3 maja 1791 roku przez Sejm Czteroletni Konstytucja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”, a po utracie przez Polskę niepodległości przez 123 lata rozbiorów przypominała o polskiej suwerenności.

Fotografie: Paweł Murzyn.

W piątek 12 kwietnia odbyły się uroczyste obchody poświęcone pamięci ofiar Golgoty Wschodu, w których udział wzięli przedstawiciele władz lokalnych. Powiat Tatrzański reprezentowali: starosta Piotr Bąk i jego zastępca Władysław Filar. Zakopiańskie władze miejskie reprezentował burmistrz Leszek Dorula oraz Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Aneta Kubicka. W wydarzeniu uczestniczyli także Dziekan Dekanatu Zakopiańskiego Ksiądz Bogusław Filipiak, przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej i Straży Granicznej oraz młodzież i nauczyciele zakopiańskich szkół.

Uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą Święta w Sanktuarium Najświętszej Rodziny przy zakopiańskich Krupówkach.

 

Starosta Tatrzański, Burmistrz Miasta Zakopane,
Dziekan Dekanatu Zakopiańskiego – Ks. Bogusław Filipiak
oraz
Zespół Szkół Budowlanych w Zakopanem
zapraszają
młodzież zakopiańskich szkół wraz z pocztami sztandarowymi,
przedstawicieli organizacji i zakładów pracy
oraz gości i mieszkańcow Zakopanego
na uroczyste obchody poświęcone pamięci ofiar

 

Golgoty Wschodu

 

Uroczystość rozpocznie sie Msza Święta, która zostanie
odprawiona w Sanktuarium Najswietszej Rodziny
w Zakopanem przy ulicy Krupówki
w piatek 12 kwietnia 2024 roku o godzinie 12:00.

Po Mszy Świętej – przemarsz na cmentarz przy ulicy Nowotarskiej
gdzie pod tablicą „Golgota Wschodu” młodzież z zakopiańskich szkół
przedstawi część artystyczną, a następnie odmówimy modlitwę
w intencji pomordowanych, złożymy kwiaty i zapalimy znicze.