W hotelu Mercure Kasprowy w Zakopanem 9 września odbyła się XXVI Konferencja Naukowa Postępy w Ginekologii Onkologicznej. Głównym celem konferencji było szerzenie oraz doskonalenie wiedzy onkologicznej wśród ginekologów, onkologów, ginekologów onkologicznych, chirurgów, urologów czy genetyków poprzez ich aktywny udział w wymagających sesjach naukowych prowadzonych przez doświadczonych wykładowców - szanowanych ekspertów z całej Polski. Rozpatrywanie zawiłych przypadków medycznych w gronie specjalistów pozwala na szybsze oraz prawidłowe diagnozowanie schorzeń, a przez to bardziej efektywne leczenie, lepszą opiekę nad chorymi z rozpoznanym nowotworem oraz kompleksową rehabilitację fizyczną i psychiczną po zakończonym leczeniu lub kuracji.

Wydarzenie poruszało istotną tematykę, którą trzeba nagłaśniać. Pandemia spowodowała, iż wiele pacjentek z obawy przed wirusem odkładało wizyty u swoich ginekologów, nie badało się regularnie, nawet mimo wystąpienia niepokojących objawów. A właśnie regularne badanie się, prewencja, obserwowanie swojego ciała i regularne wizyty u specjalistów w dużej mierze przyczyniają się do wczesnego wykrycia zmian w ciele, co w rezultacie przyśpiesza proces diagnozy oraz wdrożenia skutecznego leczenia.

Wnioski można pobrać z strony internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem w zakładce "Aktywny Samorząd" - www.pcpr-zakopane.pl

Formy naboru wniosków

Wnioski można składać:

  • w formie elektronicznej poprzez platformę - System Obsługi Wsparcia (SOW) – https://sow.pfron.org.pl/)
  • oraz w formie papierowej w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem, przy ul. Heleny Modrzejewskiej 5.

Terminy składania wniosków:

MODUŁ I:
  • od 1 marca 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r.
MODUŁ II:
  • od 10 września 2022 r. do 10 października 2022 r. (dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2021/2022 – semestr zimowy).

Eksperci medyczni nie mają wątpliwości, że na jesieni czeka nas kolejna fala pandemii. Dlatego też tak ważne jest m.in zaszczepienie się jedną z dostępnych na rynku i zarejestrowanych w Polsce szczepionek.

Przedstawiciele powiatów łowickiego, poznańskiego, hrubieszowskiego, tatrzańskiego, kartuskiego, rawickiego, wadowickiego, międzychodzkiego i żyrardowskiego rozmawiali o funkcjonowaniu służby zdrowia.

Punkt szczepień działający przy Szpitalu Powiatowym im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem koordynuje obecnie akcję szczepień nie tylko zainteresowanych Polaków, ale także obywateli Ukrainy.

Przeczepienie narządów to wysoce skomplikowana procedura, która wymaga zaangażowania specjalistów z wielu dziedzin. Konieczna jest tu również ścisła i niebywale rzetelna współpraca między placówkami medycznymi. Szpital Powiatowy im. Dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem już po raz trzeci w tym roku uczestniczył w procesie donacji. Nie bez przyczyny transplantacja nazywana jest „darem życia” — to niejednokrotnie jedyna nadzieja dla ciężko chorych pacjentów.

W Zakopanem w czwartek 9 września rozpoczęła się XXV Konferencja Naukowa Postępy w Ginekologii Onkologicznej. Wydarzenie organizowane przez Szpital Powiatowy im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem ma być, jak mówią organizatorzy przestrzenią do wymiany poglądów w zakresie onkologii w tej dziedzinie medycyny. Podczas konferencji omawiane są istotne zagadnienia z zakresu profilaktyki oraz leczenia złośliwych nowotworów narządu rodnego kobiety. – Spotykamy się z rocznym opóźnieniem związaną z pandemią – mówi docent Hubert Wolski kierujący Oddziałem Położniczo-Ginekologicznym Szpitala Powiatowego w Zakopanem. – Za nami już m.in. warsztaty z zakresu systemu chirurgii robotycznej Da Vinci, jeśli chodzi o operacje ginekologiczne. A podczas konferencji będziemy rozmawiać o najnowszych metodach leczenia onkologicznego w tym zakresie, nie tylko operacyjnego, ale również chemio i radioterapii. Będziemy również rozmawiać o postępowaniu, komunikowaniu się, przekazywaniu informacji o chorobie i leczenie pacjentce i jej rodzinie. Przy szybkim wykryciu choroby nowotworowej narządów rodnych są ogromne szanse na wyleczenie i wtedy jest to choroba nazwijmy to przewlekła trwająca latami. Eksperci wskazują, że o efekcie walki z nowotworem decyduje nie tylko samo leczenie i jego metody, ale również w dużym stopniu wsparciu najbliższych w tym trudnym dla każdego chorego czasie. Walka z nowotworem to wyzwanie nie tylko dla pacjentki, ale dla całej jej rodziny i wsparcie psychologiczne jest tutaj niezwykle potrzebne. O sukcesie leczenie decyduje też w jakim stadium wykrywamy nowotwór – podkreśla docent Hubert Wolski organizator Konferencji. – Dlatego tak ważna jest profilaktyka, regularne badania, a nie pojawianie się u lekarza dopiero gdy pojawiają się niepokojące objawy. W naszym szpitalu również realizowane są badania profilaktyczne, jeśli chodzi o onkologię narządów rodnych i to nie tylko w zakresie samej szyjki macicy. W naszej placówce przeprowadzamy też nie tylko procedury z zakresu diagnostyki, ale również zabiegów właśnie z zakresu onkologii. Następne etapy leczenia chemio i radioterapię przeprowadzane są przez współpracujące z nami ośrodki kliniczne  w Krakowie.

Wnioski można pobrać z strony internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem w zakładce "Aktywny Samorząd" - pcpr-zakopane.pl

Wnioski można składać do 31 Sierpnia

 

 

 

Z programu dofinansowane zostaną m.in.:

  • wózki inwalidzkie o napędzie elektrycznym,
  • nowoczesne protezy kończyn,
  • sprzęt komputerowy
Pierwsza pomoc

Organizowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Konkurs pt. „Akcja Reanimacja i Moc Ratowania” kierowany jest do ratowników z Zespołów Ratownictwa Medycznego (dalej: ZRM) i strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej (dalej: OSP) z obszarów wiejskich.
Jego efektem ma być nagranie filmowe z instruktażem udzielania pierwszej pomocy, czyli czynności wykonywanych w razie wypadku, urazu bądź nagłego ataku choroby, których zadaniem jest ochrona życia lub zdrowia poszkodowanego, oraz zminimalizowanie niekorzystnych następstw, zanim udzielona zostanie specjalistyczna pomoc medyczna.

11 września 2021 roku tj. w Światowym Dniu Pierwszej Pomocy ogłosimy wyniki Konkursu i uhonorujemy drobnymi upominkami wszystkich przedstawicieli ZRM i OSP biorących udział w Konkursie a zwycięzców nagrodami (tj. za zajęcie I, II i III miejsca).
Najlepszy filmik zostanie opublikowany na stronie i w mediach społecznościowych ARiMR.