Jagnięcina

Uczestnicy w tym uczniowie z Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem pod bacznym okiem szefa kuchni hotelu Copernicus z Krakowa uczyli się jak przyrządzić i podać jagnięcinę. - Młodzi ludzie coraz częściej mają opanowane smaki niekoniecznie z ich środowisk. Lubią poznawać inne smaki, które są bardzo atrakcyjne. Przez to czasem nie znają tego, co jest z ich podwórka. Okazuje się, że takim egzotycznym smakiem może być jagnięcina. Chciałbym, żeby wrócili do korzeni i poznali swoją kulturę, żeby produkt, który jest w zasięgu ich ręki stał się czymś naturalnym, co mogą pokazać w nowym spojrzeniu i stylu – mówi Marcin Filipkiewicz.

Jagnięcina tuż za oscypkiem jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów Podhala. Niestety mięso to bardzo rzadko było podawane na małopolskich stołach. Zmienić to mają specjalne pokazy kulinarne w małopolskich szkołach, gdzie pod okiem wyśmienitych kucharzy uczniowie szkół gastronomicznych będą przygotowywać potrawy z jagnięciny.

- Jagnięcina była przygotowywana często w niewłaściwy sposób. Później goście w restauracjach obawiali się, że smak i zapach będzie bardzo specyficzny. Chcę pokazać młodym adeptom, że jeżeli potraktują to mięso z szacunkiem i w umiejętny sposób, to pokażą jedynie jego walory – mówi Marcin Filipkiewicz. - Nasza polska jagnięcina jest kupowana na całym świecie i jest bardzo ceniona ze względu na walory smakowe i jakość mięsa. To nie dotyczy tylko jagnięciny, ale też gęsiny i pstrąga potokowego, które Austriacy i Niemcy hurtowo kupują. Tych polskich smaków, naszego dziedzictwa kulturalnego mamy naprawdę dużo. Musimy na nowo pokazać je w fajny atrakcyjnie wizualny sposób – dodaje.

Powiat Tatrzański pozyskał dofinansowanie dla szkół ponadpodstawowych, ze środków publicznych, za pośrednictwem Wojewody Małopolskiego z budżetu państwa, w ramach realizacji Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli, w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych „Aktywna tablica 2021”.

Łączna kwota dofinansowania to 52 500,00 zł, w tym 10 500,00 zł (jako 20% wkład własny) oraz 42 000,00 zł (jako 80% dofinansowania).

logo

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w dniu 14 października 2021 r. w Starostwie Powiatowym
w Zakopanem odbyło się uroczyste posiedzenie Zarządu Powiatu Tatrzańskiego, w którym wzięli udział dyrektorzy szkół i placówek oświatowych Powiatu Tatrzańskiego oraz pracownicy Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Zakopanem.

Spotkanie było okazją do złożenia życzeń i podziękowań oraz wręczenia dyrektorom stosownych nagród pieniężnych.

Zarząd Powiatu Tatrzańskiego przyznał także nagrodę pieniężną Pani Justynie Jasikowskiej przechodzącej na emeryturę byłej dyrektor Poradni Psychlogiczno – Pedagogicznej
w Zakopanem.

 


Ultranowoczesna hala sportowa w Zakopanem to najnowsza koncepcja Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego. Szkoła prowadzona przez Samorząd Województwa Małopolskiego to jedna z niewielu placówek w Polsce kształcąca młodych sportowców w takich dyscyplinach jak skoki czy biegi narciarskie. Absolwentami zakopiańskiej szkoły są m.in. Kamil Stoch i Justyna Kowalczyk. W tym roku szkolnym młodzi zawodnicy będą mogli w końcu korzystać z kompleksu skoczni nazywanych popularnie Średnią Krokwią. Powstał również przy placówce nowoczesny internat dla uczniów spoza Zakopanego, ale jak widać to nie koniec planów inwestycyjnych.
Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem to obecnie placówka, której uczniowie a jednocześnie młodzi zawodnicy mogą korzystać z najnowocześniejszej w Polsce infrastruktury sportowej. Chodzi nie tylko o wspomniany już świeżo po modernizacji kompleks skoczni Średnia Krokiew, ale i tras biegowych Centralnego Ośrodka Sportu i unowocześnianego właśnie stadionu biathlonowego w Kirach. – Mamy od tego roku szkolnego internat dla uczniów zapewniający komfortowe warunki, a wcześniej powstała hala sportowa – przypomina Dariusz Szeliga dyrektor zakopiańskiej szkoły. – Ale to nie koniec naszych marzeń i planów. 

Pod Tatrami podobnie jak w całej Polsce 1 września rozpoczął się rok szkolny. To wyjątkowy dzień szczególnie dla uczniów zakopiańskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego bowiem placówka wzbogaciła się o nowoczesny internat. Co równie ważne w końcu młodzi skoczkowie będą mogli wreszcie trenować na zmodernizowanym kompleksie skoczni różnej wielkości nazywanych popularnie Średnią Krokwią. Rok szkolny dla młodych sportowców rozpoczął się uroczystą Mszą w kościele Ojców Bernardynów a potem już uroczystości przeniosły się do budynku placówki. W uroczystościach uczestniczył m.in. Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski.

Wyjątkowe rozpoczęcie roku szkolnego pod Tatrami – z udziałem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Metropolita Krakowski odwiedził w środę 1 września zakopiańską Szkołę Mistrzostwa Sportowego. Placówka ma co świętować bowiem po budowie nowoczesnej sali sportowej teraz udało się ukończyć nowoczesny internat dla dzieci i młodzieży. Szkoła jest wyjątkowa, bo jej absolwentami są m.in. złoci medaliści olimpijscy: Justyna Kowalczyk i Kamil Stoch. – Miałem okazje kibicować mu w jego rodzinnym Zębie razem z jego rodzicami – wspominał na rozpoczęciu roku szkolnego w Zakopanem Arcybiskup Marek Jędraszewski przyznał, że podczas jednych z zawodów olimpijskich kibicował Kamilowi w niecodziennym miejscu. – Jego przykład pokazuje, że każdy z nas może przy konsekwencji i systematyczności realizować czasem nawet największe swoje marzenia.

Zespół Szkół Budowlanych im. dra Władysława Matlakowskiego w Zakopanem zatrudni od roku szkolnego 2021/2022 nauczyciela elektrycznych przedmiotów zawodowych: Eksploatacja instalacji i urządzeń elektrycznych oraz Pracownia eksploatacji instalacji elektrycznych - w zawodzie: technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, w wymiarze: 7,73 godz. (9 godz. w I semestrze, 6 godz. w II semestrze).

Wymagane kwalifikacje:

wykształcenie wyższe magisterskie lub licencjat - elektryk lub elektrotechnik.

Kwalifikacje pedagogiczne można uzupełnić w trakcie zatrudnienia.

Oferujemy dobre warunki pracy z małą grupą uczniów oraz przyjazną atmosferę w pracy.

Zainteresowanych prosimy o kontakt ze szkołą ul. Krupówki 8 34-500 Zakopane, numer telefonu: 18 20 144 10 lub kontakt e-mailowy  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

logo

Z okazji 40-lecia Polskiego Towarzystwa Informatycznego, PTI oraz ECDL ogłosili konkurs GEEK – Gry Edukacyjne Eksperymentalne Komputerowe, w dwóch kategoriach: scenariusz i implementacja gry. Został on objęty patronatem m.in. Ministerstwa Edukacji i Nauki. Zgłosiło się 157 zespołów z całej Polski, które miały pół roku na stworzenie kompletnego scenariusza lub prototypu/dema gry o charakterze edukacyjnym.

Tytaniczna wręcz praca od początku roku szkolnego, setki godzin pracy, niezwykły upór i pracowitość, a do tego niesamowita kreatywność i pomysłowość zostały ostatecznie docenione.

Uczniowie kl. 4I z Zespołu Szkół Hotelarsko - Turystycznych w Zakopanem:

- Angelika Ciołek

- Daniel Pawlikowski

- Jan Świder

- Dominik Możdżeń

- Jordan Jira

pod przewodnictwem Pana Adriana Zająca pokonała konkurencję, najpierw zajmując I miejsce w Małopolsce, a potem deklasując reprezentantów wszystkich województw w Wielkim Finale, który został rozstrzygnięty na szczeblu krajowym. Zakopiańskie ZSHT pokonując bardzo liczną konkurencję w postaci wielu elitarnych szkół z całego kraju zdobyło I miejsce w Polsce.  

W piątek 7 maja Zarząd Województwa Małopolskiego oficjalnie przekazał promesy edukacyjne dedykowane szkołom z powiatu tatrzańskiego. Środki o łącznej wartości na ponad 400 tys. zł trafiły na Podhale w ramach Pakietu Edukacyjnego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej i zostaną wykorzystane na zakup sprzętu komputerowego, specjalistycznego oprogramowania czy dostępu do internetu. Jak informują władze samorządowe województwa akcja skierowana jest do szkół gminnych i powiatowych z całej Małopolski.

Obecna sytuacja połączona z wielomiesięczną walką z pandemią koronawirusa dotknęła wiele grup społecznych i zawodowych. Podhale to jeden z tych regionów, które dobitnie zdają sobie sprawę z tej bolączki. Wirus SARS-CoV-2 nie pominął nawet systemu edukacji i małopolskich szkół, które z dnia na dzień musiały się przeorganizować i zmienić tryb nauczania ze stacjonarnego na naukę zdalną. Mimo upływu czasu i wdrożenia w temat, nadal jest to ogromne wyzwanie organizacyjne i logistyczne zarówno dla uczniów jak i samych nauczycieli. Zarząd Województwa Małopolskiego kierując się dobrem mieszkańców regionu, w szczególności młodego pokolenia postanowił realnie wesprzeć wszystkie szkoły z terenu województwa. W tym celu, w ramach tarczy antykryzysowej przygotował dedykowany pakiet edukacyjny na łączną kwotę 16 mln zł.– Zdajemy sobie sprawę, że nauczanie zdalne to duży kłopot dla dyrektorów, nauczycieli, organów prowadzących oraz jednostek samorządu terytorialnego – mówiła Marta Malec-Lech, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.  - Przygotowany przez nas specjalny pakiet edukacyjny jest jedynym takim rozwiązaniem w skali całego kraju, a przede wszystkim realizowany jest na poziomie całego regionu. Środki z przekazanego wsparcia mogą być przeznaczone na dofinansowanie infrastruktury cyfrowej, zakup sprzętu i niezbędnych gadżetów, oprogramowania czy dostępu do internetu. Do tej pory, do szkół zawodowych trafiło już 4 mln zł – w tej kwocie aż 90 zespołów szkół kształcenia zawodowego otrzymało środki na zakup niezbędnego sprzętu. Kolejne pieniądze – 12 mln, zastały przekazane do 1000 szkół podstawowych i ponadpodstawowych - kształcenia ogólnego. Znamiennym jest fakt, że ten rodzaj wsparcia trafia zarówno do szkół publicznych jak i placówek prywatnych.