To już praktycznie połowa wakacji, a przed nami sierpień, czyli praktycznie szczyt sezonu turystycznego pod Tatrami. W Powiecie Tatrzańskim w tym czasie w szczytowych weekendach przebywa ponad 100 tysięcy turystów. I to właśnie dla nich jak i dla stałych mieszkańców przygotowaliśmy ważne informacje przydatne w przypadku nagłego zdarzenia czy zachorowania. Rozmowa z Łukaszem Błońskim kierującym Oddziałem Wewnętrznym Szpitala Powiatowego im dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Panie Doktorze przypomnijmy w jakich przypadkach możemy wezwać karetkę pogotowia, a w których powinniśmy szukać pomocy u lekarza podstawowego kontaktu

Niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy zasada jest taka sama tzn. w stanach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia, poważnego stanu chorobowego możemy wezwać karetkę lub jeżeli jesteśmy sami w stanie, to możemy własnym transportem przyjechać na SOR. Nagłe zagrożenie życia lub zdrowia to np. bardzo silny ból w klatce piersiowej, silna duszność, złamanie nogi, uraz głowy, wymioty trwające 2-3 dni połączone z silnym odwodnieniem i osłabieniem, gdzie nie jesteśmy w stanie przyjmować pokarmów, gorączka 39-40 stopni – niespadająca po podstawowych lekach przeciwgorączkowych. To są te bezpośrednie stany w jakich powinniśmy nie wahać się i albo jeżeli jesteśmy w stanie samodzielnie czy z pomocą rodziny dojechać do SOR-u albo powinniśmy wezwać pogotowie. Natomiast stany, w których możemy szukać pomocy w opiece całodobowej, która mieści się w budynku naszego szpitala na parterze to są stany mniej ostre, czyli np. przy biegunce trwającej krócej, niezbyt intensywnej, nie powodującej silnego osłabienia – to przykład choroby, która może być leczona w opiece całodobowej. Jeżeli skończą się nam leki, bo jesteśmy przyjezdni – leczymy się na stałe na nadciśnienie lub np. na astmę – to kolejna przyczyna dla której powinniśmy się zgłosić do opieki całodobowej. Jeżeli mamy jakąś łagodniejszą infekcję np. kaszel bez duszności, podniesioną temperaturę, ale nie drastycznie i czujemy się zaniepokojeni naszym stanem zdrowia mamy prawo poszukać pomocy i na pewno uzyskać ją właśnie w opiece całodobowej.

Rada dla przyjeżdżających, jeśli siedzimy za biurkiem przez większą część roku nie forsujmy się, zaczynajmy nasze wyprawy po górach od rozgrzewek, stopniowo

Tutaj mogę podać przykład mojej najbliższej rodziny sprzed paru lat, która przyjechała znad morza i za pierwszy cel obrali Giewont. Weszli na ten Giewont owszem, ale na drugi dzień nie byli w stanie chodzić nawet po ulicy, nie mówiąc już o wejściu po schodach. Był to dla nich po prostu zbyt duży wysiłek. Jeżeli ktoś nie uprawia sportu albo nie prowadzi przynajmniej aktywnego trybu życia w ciągu roku, to na pewno nie jest dobrym pomysłem, żeby przyjeżdżając do Zakopanego wyjść w wysokie Tatry jako pierwszy cel wyprawy. Po to mamy dolinki i mniejsze wzniesienia, żeby od tego zacząć, zobaczyć jak nasz organizm toleruje taki wysiłek. Jeżeli dobrze to nie ma problemu możemy wybrać się wyżej. Co więcej zawsze warto przeczytać sobie na internecie opis trasy, bo w tej chwili jest to powszechnie dostępne. Sprawdzić, ile czasu dana trasa zajmuje bo wiem, że ludzie często przeceniają swoje możliwości i próbują po południu wychodzić na szlak, który tak naprawdę powinni zaplanować na cały dzień. Albo ktoś kto choruje na jakieś choroby przewlekłe nagle myśli, że jak przyjedzie na wakacje i czuje się dobrze spędzając czas mało aktywnie to będzie w stanie wyjść np. nad Morskie Oko. To jest jednak 9-10 km pod górę, niby spacer łagodny, ale dla osoby, która niewiele chodzi na co dzień taki wysiłek może być męczący. Polecam, żeby zawsze dopasować i zaplanować niezależnie co będziemy robić. Może już nie z punktu widzenia lekarza, ale warto tutaj wspomnieć o pogodzie, bo wszyscy dobrze pamiętamy wypadek na Giewoncie sprzed 2 lat, dlatego patrzmy na te prognozy, żeby się nie okazało, że wychodzimy na szlak, a za chwilę zaczyna się burza i nie mamy się gdzie schować.

Jeżeli jest ciepło i upalnie musimy pamiętać o odpowiedniej ilości płynów

Oczywiście, nie możemy dopuścić do sytuacji odwodnienia organizmu. Łatwo powiedzieć, ale tak jak wielu ratowników medycznych czy goprowców mówi, że nie należy pić dopiero wtedy jak nam się już bardzo chce tylko musimy pić cały czas po trochu. Musimy wziąć odpowiedni zapas wody na wycieczkę, załadować ją do plecaka, bo jak w ostatnich dniach mieliśmy ponad 30 stopni to nawet w wysokich Tatrach było bardzo gorąco.