Szanowni Państwo,

Muzeum Tatrzańskie im dra. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem serdecznie zaprasza do włączenia się w tworzenie Muzeum Palace. Każdy z nas może pomóc zbudować Muzeum Palace poprzez udział w zbiórce pamiątek, przekazywanie świadectw i udzielanie wywiadów na temat II wojny światowej na Podtatrzu.

Muzeum powstaje w dawnym pensjonacie Palace, który podczas wojny został przekształcony w siedzibę Gestapo. Palace zapisało się na kartach historii jako „Katownia Podhala”. To tutaj za walkę o wolność ukochanej ojczyzny najwyższą cenę zapłaciło wielu Polaków. Ofiarami wojennego terroru byli także bardzo często zwykli, przepadkowi ludzie, seniorzy, dorośli, młodzież, dzieci. Celem nadrzędnym powstającego Muzeum jest utworzenie godnego Miejsca Pamięci wszystkich ofiar zbrodni i okrucieństwa II wojny światowej. Cały budynek Palace, jako bezcenny, materialny świadek tragicznych wydarzeń, zostanie przeznaczony na cele muzealne.

Muzeum Tatrzańskie realizuje powierzoną misję utworzenia Muzeum Palace przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego oraz Miasta Zakopane.

Szczegółowe informacje dotyczące Muzeum Palace, w tym o zbiórce pamiątek i relacji, można uzyskać pod numerem telefonu: + 48 535 602 444, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.muzeumtatrzanskie.pl

 

Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego

im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Anna Wende – Surmiak

 

Tekst: Anna Wende - Surmiak

Link promujący powstanie Muzeum Palace: https://www.youtube.com/watch?v=UOSojOHKsQY