To było kolejne wydarzenie kulturalne w którym po prostu trzeba było uczestniczyć. W sobotę 10 grudnia w Kościele Świętego Krzyża w Zakopanem odbyło się wyjątkowe wydarzenie muzyczne i duchowe zorganizowane na zakończenie Roku Jubileuszowego w 25-tą rocznicę wizyty Jana Pawła II w Zakopanem i na rozpoczęcie nowenny podhalańskiej w związku z ogłoszeniem Sanktuarium Bł. Prymasa Tysiąclecia na Bachledówce.
Utwór oratorium „Równoj ku Górze” przygotowywany został dla wyjątkowego miejsca na Podhalu, jakim jest Bachledówka. Tam czczona jest Matka Boska Jasnogórska, którą jak na Jasnej Górze, opiekują się Ojcowie Paulini. Do tego odległego zakątka naszej Ojczyzny przyjeżdżał na wakacje w latach 1967-1973 kard. Stefan Wyszyński – Błogosławiony Prymas Polski. Tu spacerując z arcybiskupem Karolem Wojtyłą omawiali najważniejsze sprawy Kościoła i Polski. Z tego okresu miejscowi górale zapamiętali szczególnie wspólne wieczornice z kardynałem Wyszyńskim.
Oratorium jest hołdem dla tego wszystkiego, co nosi w sobie Bachledówka, miejsce uświęcone wizerunkiem Najświętszej Panny Jasnogórskiej i nasycone obecnością wielkich Polaków. Ewangeliczne przesłanie, które z Bachledówki rozeszło się na całą Polskę stając się dla tego miejsca na górze i górali – iskrą, wciąż woła: „Równoj ku Górze”!
Autorką tekstów jest Zofia Truty, naoczny świadek obecności Prymasa na Bachledówce, poetka regionalna, góralka. Muzykę skomponował Bartłomiej Gliniak. Utwór składał się z 12 pieśni i 10 narracji zainspirowanych nauczaniem Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Oratorium „Równoj ku Górze” jest to nie tylko artystycznym i kulturalnym wydarzeniem, ale przede wszystkim jest wyrazem odpowiedzialności za pozostawione dziedzictwo przez świętych: Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego.
„Z gór widać bowiem lepiej i zawsze trzeba równać ku górze – nigdy w dół”