W dniu 6 września w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu odbyła się uroczystość wręczenia nagród Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury: Nagrody im. Romana Reinfussa za wybitne i szczególne osiągnięcia w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturowej w Małopolsce w 2023 r. oraz Nagrody im. Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski w 2023 r.

Decyzją Kapituły oraz Zarządu Województwa Małopolskiego Maria Dudek otrzymała wyróżnienie – III Nagrodę im. Romana Reinfussa za wybitne i szczególne osiągnięcia w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturowej w Małopolsce.

Wyróżnienie to Sejmik Województwa Małopolskiego ustanowił w celu uhonorowania zasłużonych opiekunów, miłośników i promotorów regionalnego dziedzictwa Małopolski, którego trwała obecność w regionie kształtuje jego wyjątkowe bogactwo i nadaje mu niepowtarzalny charakter kulturowy.

Podczas uroczystości Starostwo Tatrzańskie reprezentował Wicestarosta Władysław Filar.

 „Pani szczególne oddanie i realizowana z pasją działalność na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego oraz upowszechnianie dawnych obrzędów i zwyczajów Podhalan, zostały dostrzeżone nie tylko przez szanowne gremium przyznające Nagrodę, ale przede wszystkim przez społeczność lokalną, którą udało się Pani zintegrować wokół Zespołu Regionalnego „Zawaternik” oraz wielu wydarzeń kulturalnych promujących tradycje i walory ziemi, które zainicjowała Pani w swojej miejscowości” – brzmi fragment listu gratulacyjnego podpisanego przez Członka Zarządu Województwa Małopolskiego Panią Iwonę Gibas.

Informacja o wszystkich Laureatach znajduje się na stronie: https://www.malopolska.pl/aktualnosci/kultura/nagrodzilismy-tych-ktorzy-dbaja-o-dziedzictwo-regionalne-w-malopolsce

Maria Dudek – nauczyciel, pedagog, wychowawca. Inicjatorka i organizatorka życia społeczno-kulturalnego w miejscowościach Leśnica i Groń. Założycielka i kierowniczka Dziecięcego Zespołu Góralskiego „Zawaternik”, z którym pracuje od 40 lat (od 1983),  kierownik  Zespołu Góralskiego „Ślebodni” z Leśnicy-Gronia (od 2000). Wiceprezes Związku Podhalan Oddział Groń-Leśnica, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Góralskiego Zawaternik. Twórca izby regionalnej w Domu Kultury „Walusiówka” (od 40 lat gromadzi eksponaty dot. kultury ludowej Podhala) i przewodnik po izbie. Poetka, malarka na szkle, twórca ludowy, instruktor zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

  • dudek1
  • dudek2
  • dudek3
  • dudek4

Fotografie: Agnieszka Gąsienica-Giewont