Uczniowie z całej Polski już po raz 25. wystartują w igrzyskach szkół niepublicznych w sportach zimowych. Wydarzenie, organizowane przez Samodzielne Koło Terenowe nr 67 Społecznego Towarzystwa Oświatowego (STO), odbędzie się w dniach 25-28 lutego w Zakopanem, Suchem i Kościelisku. Honorowy patronat nad zawodami objęli: Starosta Tatrzański, Burmistrz Miasta Zakopane i Wójt Gminy Poronin.

W XXV Zimowych Igrzyskach Szkół Niepublicznych wezmą udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zawodniczki i zawodnicy z całego kraju będą rywalizować w czterech „zimowych” dyscyplinach: narciarstwie alpejskim i biegowym, łyżwiarstwie szybkim i snowboardzie.

Zawody łyżwiarskie odbędą się na torze lodowym Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem, a biegacze narciarscy będą rywalizowali na trasach w Kościelisku. Pozostałe konkurencje zostaną rozegrane na stoku Stacji Narciarskiej Suche.

Zawodnicy będą startowali w 4 kategoriach wiekowych. Swoich sił spróbują licealiści oraz uczniowie starszych i młodszych klas szkół podstawowych. Na starcie zobaczymy w sumie ponad 700 zawodników.

– Nasze zawody od 25 lat cieszą się niesłabnącą popularnością – mówi Beata Karp, Prezes SKT nr 67 STO. – Dzieci oraz ich opiekunowie przyjeżdżają do Zakopanego nie tylko po to, by wziąć udział w rywalizacji i poczuć sportowe emocje. Dbamy o to, by wydarzenie sportowe stało się okazją do poznawania innych ludzi, nawiązywania przyjaźni i wspólnego, aktywnego spędzania czasu. Integracja w gronie innych pasjonatów sportu jest tu nie mniej istotna niż medale i osiągane wyniki – dodaje. Impreza w Zakopanem i Suchem to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz zimowych imprez sportowych dla dzieci i młodzieży. To największe tego typu zawody, które nie są organizowane przez związek sportowy.

Począwszy od I edycji, organizatorem wydarzenia jest zakopiańskie środowisko Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Działające w całym kraju szkoły STO dbają o wszechstronny rozwój uczniów – przywiązują dużą wagę m.in. do ich aktywności sportowej oraz integracji poprzez sport.

Harmonogram tegorocznych Igrzysk jest dostępny na stronie: www.sto.zakopane.org.pl

Patronat nad XXV Zimowymi Igrzyskami Szkół Niepublicznych objęła redakcja portalu Podhale24.

O Społecznym Towarzystwie Oświatowym
Społeczne Towarzystwo Oświatowe to pierwsza i największa organizacja oświaty niepublicznej 
w Polsce. Działające od 1987 roku stowarzyszenie zrzesza blisko 100 szkół i placówek oświatowych 
z całego kraju, w których uczy się ok. 15 tys. uczniów, a zatrudnionych jest ok. 2,5 tys. osób. Koncepcja STO polega na harmonijnym połączeniu edukacji i wychowania. Nauczyciele, uczniowie i rodzice wspólnie kształtują szkoły STO, akceptując podstawowe zasady i reguły, takie jak uczciwość, rzetelność, wzajemny szacunek i empatia. Więcej informacji o STO: www.sto.zakopane.org.pl