Na starcie biegu, zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji stanęło ponad 150 osób. Wśród nich m..in. wiceburmistrz Tomasz Filar, dyr. MOSiR Leszek Bechounek, radny z Kościeliska Narcyz Sadłoń.

Bieg odbywał się na dwóch dystansach - 1936 i 5 000 metrów. Start i meta zlokalizowana była w Parku Miejskim. Przed startem - odśpiewano hymn narodowy, a sygnał do rozpoczęcia biegu dał wicestarosta Jerzy Zacharko. On także witał biegaczy na mecie wręczając im pamiątkowe medale.

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu - wystartowało wtedy 1500 biegaczy. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

opr.s/ zdj. Piotr Korczak Podhale24