Zarząd Powiatu Tatrzańskiego podczas posiedzenia w dniu 15 stycznia zapoznał się z koncepcją przebudowy skrzyżowania na Wierchu Olczańskim w gminie Bukowina Tatrzańska. Zaprezentowany wstępny projekt zakłada budowę nowoczesnego ronda. Inwestycja ma minimalnie oddziaływać na pobliskie prywatne tereny, a jednocześnie w sposób zdecydowany poprawić bezpieczeństwo na skrzyżowaniu jak i płynność ruchu na obu drogach powiatowych. Nie jest jeszcze jednak postanowione jaka zostanie ostateczna wybrana koncepcja przebudowy zlokalizowanego tam skrzyżowania, kolejnym etapem będzie zaprezentowanie wybranych koncepcji samorządowi Bukowiny Tatrzańskiej.

Dokładnie chodzi o skrzyżowanie na Wierchu Olczańskim, gdzie od drogi powiatowej w stronę Leśnicy oddziela się droga w stronę Gliczarowa Górnego. Kierowcy doskonale zdają sobie sprawę że ta popularna krzyżówka koło Kapliczki Brzezińskiego sprawia sporo problemów. Wiele osób bowiem jest zdezorientowana, jeśli chodzi o to, kto ma tam z kierujących pierwszeństwo przejazdu, mimo że oznakowanie jest dobre. Tymczasem ruch na wskazanych drogach jest bardzo duży, szczególnie w sezonie zimowym, gdyż jest to trasa dojazdowa do znajdujących się w pobliżu stacji narciarskich. Coraz większy ruch turystyczny jest też w Gliczarowie Górnym, które staje się popularne w tej branży w ostatnich latach. Niezależnie od tego spory ruch to sami mieszkańcy tego regionu, którzy dojeżdżają do pracy czy odwożą dzieci do szkół. – Od dawna wiadomo, że problem ten trzeba rozwiązać – mówi Piotr Bąk starosta tatrzański. – Jedna z koncepcji, która może usprawnić ruch zakłada budowę ronda. Projekt zawiera takie rozwiązania, które zapewnią kierowcom maksimum bezpieczeństwa, a z drugiej strony przewidują jak najmniejsze zajęcie terenu.  Starostwo Tatrzańskie przypomina, że wszystkie tereny wokół skrzyżowania są własnością prywatną, a to niesie za sobą określone konsekwencje. Dlatego urzędnicy chcą zminimalizować ewentualną ingerencję w te tereny. Zarząd Powiatu Tatrzańskiego zgłosił swoje uwagi i po ich naniesieniu, koncepcja zmian zostanie zaprezentowana wójtowi i radnym gminy Bukowina Tatrzańska. – To na razie jest tylko i wyłącznie koncepcja, w dodatku przygotowana w kilku różnych wariantach – zastrzega Andrzej Dziadoń zastępca naczelnika Wydziału Infrastruktury Starostwa Tatrzańskiego. –  I tak pierwsza np.  zakłada tylko poprawę geometrii skrzyżowania w kształcie w jakim jest ono obecnie,  a kolejna właśnie budowę ronda. Nikt nie przesądza jakie rozwiązanie ostatecznie zostanie wybrane, przypomnę też, że w sytuacji gdy ostatecznie wybór padnie na rondo, to trzeba będzie przejść wszystkie prawne procedury, które obowiązują w sytuacji gdy inwestycja zahacza o prywatny teren. To miejsce gdzie ruch naprawdę jest duży – w pobliżu jest stacja narciarska i ilość samochodów na krzyżówce na Wierchu Olczańskim szczególnie zimą jest ogromna.  Bez wątpienia też ruch w najbliższych latach będzie się zwiększać i to w dużym tempie – stąd potrzeba przebudowy tego skrzyżowania.

Pobierz plik (projekt-ronda.pdf)projekt-ronda.pdf773 kB