Rządowe programy wspierające działania związane z poprawą jakości powietrza mają pomóc w walce ze smogiem. Programy „Czyste Powietrze” i „Stop Smog” skierowane są w dużej części do odbiorców indywidualnych. Tylko masowa wymiana pieców centralnego ogrzewania na ekologiczne może radykalnie poprawić sytuację. A ta nie jest w Zakopanem taka zła – sieć geotermalna i gazowa powodują, że coraz większa liczba odbiorców wykorzystuje do ogrzania swoich budynków ekologiczne źródła energii. Programy rządowe działają już od jakiegoś czasu,  teraz mają być prostsze jeśli chodzi o wszystkie formalności. I w tej sprawie przedstawiciele WFOŚiGW spotkali się w Zakopanem z samorządami.

W poniedziałek w zakopiańskiej siedzibie Powiatu Tatrzańskiego odbyło się spotkanie informacyjne w kwestii rządowych programów wspierających działania związane z poprawą jakości powietrza. Uczestniczyli w nim Doradcy Energetyczni Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, poseł Arkadiusz Mularczyk i przedstawiciele samorządów na których w głównej mierze spoczywa obowiązek dbania o czystość powietrza jakim oddychamy. – W Zakopanem rozpoczynamy cykl spotkań, które pozwoliłem sobie zorganizować. – mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk. – Następne odbędą się w Nowym Targu i w Nowym Sączu i chcemy na nich przybliżać programy rządowe, które finansują działania proekologiczne jeśli chodzi o zmiany źródeł ciepła czy nawet energii elektrycznej. Małopolska i wiele położonych w tym regionie miast w okresie sezonu grzewczego boryka się ze złą jakością powietrza – dużym zanieczyszczeniem, szczególnie tzw. pyłem zawieszonym. Są naprawdę duże środki na działania mające poprawić jakość powietrza, trzeba tylko o nie skutecznie aplikować. Chcemy wyjaśniać wszelkie wątpliwości samorządom, ale za pośrednictwem mediów również mieszkańcom, którzy są głównymi beneficjentami rządowych programów. Zachęcam do korzystania z nich – tylko działając wspólnie skutecznie możemy walczyć z zanieczyszczeniem powietrza. Dzięki temu zmniejszymy też zachorowalność na różnego rodzaju schorzenia układu oddechowego. Co ważne południe Małopolski w tej kwestii działa zdecydowanie od dawna, a efekty tego dokładnie już widać. – Powiat Tatrzański przoduje w Małopolsce jeśli chodzi o polepszenie środowiska w kwestii czystości powietrza – podkreśla starosta Piotr Bąk. – Ten postęp u nas jest najszybszy w całym regionie i choć już przez większą część roku powietrze spełnia wymagane normy ,to nadal dużo jest do zrobienia. I tutaj działania muszą być równoległe – publiczne czyli np. samorządy wspierają rozwój ekologicznych sieci grzewczych, w naszym przypadku gaz i geotermia. Myślą też o tym, aby duzi odbiorcy ciepła przechodzili na ekologiczne źródła energii. To na Podhalu działa bardzo dynamicznie – szczególnie jeśli chodzi o rozwój sieci gazowej. Ale niezależnie od tego, aby działania były skuteczne to muszą działać też poszczególni mieszkańcy. Albo przyłączać się do sieci np. geotermalnej albo też, co często się zdarza składać indywidualne wnioski o dofinansowanie wymiany pieca na ekologiczny. I tutaj chcemy, aby można było szybko, w miarę prosto i skutecznie składać wnioski i otrzymywać dofinansowanie. Co ważne eksperci wskazują, że np. w programie Czyste Powietrze wysokość dofinansowania wymiany kotła na ekologiczny wynosi nawet 85 procent. – Tutaj Podhale i regiony turystyczne to pewnego rodzaju wyjątek – mówi Kazimierz Koprowski WFOŚiGW w Krakowie. – Mogą z niego bowiem korzystać osoby, które prowadząc działalność gospodarczą wykorzystują maksymalnie 1/3 powierzchni budynku. Tymczasem np. w Zakopanem gro osób które ma swój biznes, wykorzystuje na cele turystyczne znacznie większą część swoich nieruchomości. Na koniec roku z Powiatu Tatrzańskiego spłynęło niewiele wniosków bo zaledwie 180, chcemy więc docierać z informacją do tych osób, które tutaj spełniają te kryteria. Podkreślam, że cały czas posiadamy pieniądze na dofinansowania i nie ma obawy że środków nagle zabraknie. Chcemy też zmieniać programy rządowe tak, aby uprościć korzystanie z nich i kierować je do szerszego grona odbiorców. Tutaj spodziewam się, że zmiany zostaną wprowadzone przez rząd w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Mamy sygnały co należy zmienić i je cały czas przekazujemy. Chcemy nakłaniać zarówno osoby fizyczne jak i samorządy do korzystania z dostępnych programów. Mamy również swój regionalny projekt „Jawor” preferencyjnej pożyczki, która może być w części umorzona. Mogą z niego korzystać wszyscy bez względu na to jaką część budynku wykorzystują na działalność gospodarczą. Mam nadzieję, że środki w NFOŚ jak i WFOŚiGW będą w Małopolsce efektywnie wykorzystywane nie tylko jeśli chodzi o jakość powietrza, ale i np. wody poprzez dofinansowanie budowy sieci kanalizacyjnych. Wiem, że samorządy z Podhala tutaj też muszą otrzymać realne wsparcie.

• ekospotkanie1
  • ekospotkanie2