opera

W związku z obchodami 25. Rocznicy wizyty Jana Pawła II na Podhalu zapraszamy serdecznie w dniu 5 czerwca 2022 roku o godzinie 19.30 na Dolną Rówień Krupową, gdzie odbędzie się widowisko słowno-muzyczne opera góralska „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”.

opera_ban1.jpg

Widowisko składa się z czterech aktów, które odgrywane są w gwarze góralskiej. Wykonawcami opery są zespoły regionalne, śpiewacy, a także muzycy z 38 miejscowości. Napisaniem libretta, do opery zajął się podhalański poeta Franciszek Łojas Kośla, którego twórczość odzwierciedla szczególne przywiązanie artysty do rodzimej tradycji. Reżyserem opery został natomiast Józef Pitoń, gawędziarz, literat i niezastąpiony animator kultury regionalnej.

opera_ban2.png

Zwieńczeniem Opery Góralskiej będzie rozpalenie „Watry Tatrzańskich Serc” z udziałem organizatorów  Tatrzańskich Wici oraz wszystkich gości. Ognisko stanowić będzie symboliczną pamiątkę watr palonych w 2002 roku, kiedy to  Papież Polak ostatni raz przelatywał nad Tatrami. Istotnym elementem spotkania będzie wspólne wyśpiewanie „Barki”, którą św. Jan Paweł II Wielki
w szczególności sobie upodobał.