Pani Maria Mateja-Torbiarz nagrodę otrzymała za szczególne osiągnięcia dla kultury regionalnej na terenie Powiatu Tatrzańskiego. Góralka wsławiła się m.in. przełożeniem na gwarę czterech Ewangelii oraz organizowaniem wielu wydarzeń regionalnych.

Od 2016 roku przyznawana jest Nagroda Starosty Tatrzańskiego zarówno w kategorii indywidualnej, jak również zespołowej. Nagroda przyznawana jest za szczególne osiągnięcia dla kultury regionalne na terenie Podhala. Tegoroczna nagroda została wręczona podczas sesji Rady Powiatu Tatrzańskiego w dniu 29 września. Otrzymała ją Pani Maria Mateja-Torbiarz, góralka z urodzenia, pochodząca z najstarszego rodu góralskiego w Zakopanem, z rodu Gąsieniców. Z wykształcenia jest pedagogiem kultury - ukończyła studia w zakresie pedagogiki pracy kulturalno-oświatowej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Pani Maria przez lata za sprawą swojej aktywności była współorganizatorem i inicjatorem życia kulturalnego. Współorganizowała m.in.: Przednówek w Polanach, Święto ulicy Kościeliskiej w Zakopanem, Przegląd Grup Kolędniczych czy konkurs Kolęd i Pastorałek. Brała udział w organizacji takich wydarzeń jak: 100-lecie krzyża na Giewoncie, rocznica odzyskania Morskiego Oka, 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II, 70-lecie praw miejskich Zakopanego, czy I Zjazd Górali. Była zaangażowana w organizację najważniejszego wydarzenia w historii miasta czyli wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II poprzez m.in. koordynację muzyki góralskiej czy utworzenie dziewczęcego chóru „Turliki”.

W trakcie laudacji odczytanych przez Annę Król - Józagę, Naczelnika Wydział Edukacji w Starostwie Powiatowym w Zakopanem ilości odznaczeń i zasług Pani Marii nie było końca - Za swoją działalność patriotyczną otrzymała od Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Przez wiele lat była opiekunką zespołów regionalnych takich jak: Holny Wiatr, Bartusie, Polany, Zawrat czy Harenda. Łącznie było ich aż 18.

Za swoją działalność otrzymała liczne nagrody i odznaczenia:

• Złoty Krzyż Zasługi (Warszawa 1989r.)
  • Za wspieranie działalności Związku Podhalan (Kościelisko 2000r.)
  • Statuetka za szczególne zasługi dla Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” (Zakopane 2003r.)
  • Kilkukrotnie za pracę i zaangażowanie przy Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich (Zakopane 1998r., 2003r.)
  • Nagroda Jubileuszowa 85 lat Związku Podhalan (Ludźmierz 2004r.)
  • Krzyż 12 Pułku Piechoty Armii Krajowej (Kraków 2004r.)
  • Odznaka „Zasłużony dla kultury polskiej” (Warszawa 2005r.)
  • Nagroda Burmistrza Miasta Zakopane za promowanie kultury i tradycji górali skalno-podhalańskich (Zakopane 2015r.).

Nagrodę Starosty Tatrzańskiego Pani Marii wręczyli starosta Piotr Bąk wraz z zastępcą Władysławem Filarem oraz Edward Tybor, przewodniczący Rady Powiatu.

• DSC_1903
  • DSC_1919