Personel, a dokładnie aż 74 osoby Szpitala Powiatowego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zostały honorowo odznaczone przez Ministra Zdrowia. Było to podziękowanie za wyjątkową skuteczność podczas akcji ratunkowej na Giewoncie w sierpniu ubiegłego roku. Przypomnijmy: podczas burzy 22 sierpnia pioruny raziły turystów znajdujących się w rejonie Giewontu jak i na Czerwonych Wierchach. Cztery osoby zginęły, a 157 wymagało szybkiej, fachowej pomocy medycznej. Spora część z nich była poważnie ranna i od szybkości i fachowości udzielonej pomocy medycznej zależało ich zdrowie i życie. W akcję ratunkową zaangażowało się wiele służb, choć oczywiście w górach wiodącą rolę pełnił TOPR, a pierwszej pomocy medycznej osobom zwożonym z Tatr udzielał personel medyczny zakopiańskiego szpitala. To właśnie tutaj bardzo szybko trzeba było wstępnie zdiagnozować poszkodowanych turystów i błyskawicznie zdecydować o dalszym postępowaniu. Tylko dzięki fachowości i kompetencjom całego zespołu zakopiańskiego szpitala pomoc medyczna okazała się szybka i skuteczna.

- Gdyby nie wy, prawdopodobnie osób, które by zmarły, byłoby znacznie, znacznie więcej – mówił podczas uroczystości wręczania odznak honorowych Minister Zdrowia Łukasz Szumowski. - To była jedna z największych, jeśli nie największa akcja ratownicza w Tatrach.
Brały w niej udział wszystkie grupy, jednostki, które ratują ludzi i dbają o bezpieczeństwo. W akcji udział wzięło blisko 800 osób, w tym większość personelu medycznego zakopiańskiej placówki

- Jestem dumna z całej załogi naszego szpitala – podkreśla Regina Tokarz dyrektor Szpitala Powiatowego im dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. – A szczególnie z tych, którzy bezpośrednio brali udział w całej akcji w tym dniu. W ciągu kilku godzin wszyscy poszkodowani zostali przez nas przyjęci, to było możliwe, dzięki ogromnej mobilizacji i zaangażowaniu całego naszego zespołu. Wiem, że w podobnych sytuacjach również damy sobie radę, choć oczywiście mam nadzieję, że już nigdy do tak tragicznego w skutkach wypadku nie dojdzie. Mogę zapewnić wszystkich pacjentów że na załogę zakopiańskiego szpitala zawsze mogą liczyć. A swojej załodze chcę jeszcze raz serdecznie podziękować za zaangażowanie i profesjonalizm.

 – Nikogo nie trzeba było specjalne ściągać do pracy – wspomina dr Małgorzata Czaplińska wicedyrektor ds. lecznictwa Szpitala Powiatowego im dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. – Gdy tylko pojawiła się informacja o tragedii w Tatrach, wszyscy którzy akurat nie byli na dyżurze, tak szybko jak to możliwe pojawili się w placówce i przystąpili do udzielania pomocy medycznej. W ciągu kilku godzin pomoc medyczną trzeba było udzielić 157 osobom, w szczycie sezonu turystycznego taką ilość pacjentów mamy w ciągu doby.  Wymagało to ogromnego zaangażowania lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, i wszystkich służb które brały udział w tej bezprecedensowej akcji ratunkowej. Trzeba było szybko udzielić profesjonalnej pomocy i jednocześnie decydować o rozlokowaniu poszkodowanych u nas oraz w innych placówkach medycznych. Jesteśmy wdzięczni Ministrowi Zdrowia, że docenił nasze zaangażowanie w całej akcji pomocy osobom poszkodowanym w tym masowym wypadku.  
– Pamiętam słowa Jana Krzysztofa naczelnika TOPR który skalę zdarzenia porównał do konsekwencji ataku terrorystycznego – mówi Piotr Bąk starosta tatrzański. – Dodatkowo działo się to w trudnych warunkach górskich, co wymagało ogromnej akcji ratunkowej i logistycznej. W akcji wzięli udział ratownicy TOPR, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna, pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, funkcjonariusze Straży Parku i Straży Granicznej oraz Straż Miejska. Wszystkie te służby musiały działać skutecznie razem i potem zaczynało się zadanie naszego szpitala powiatowego. To tutaj na Szpitalny Oddział Ratunkowy trafiali poszkodowani wymagający natychmiastowej pomocy. Nigdy nie było ćwiczeń, które pozorowałyby tak duży, masowy wypadek. I całe to wydarzenie daje wyjątkowo dobre świadectwo nie tylko o wszystkich służbach, ale i o naszym Szpitalu Powiatowym który zdał egzamin. Wielkie słowa uznania dla Pani Dyrektor Reginy Tokarz, wicedyrektor Małgorzaty Czaplińskiej, lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i całej załogi placówki. Chcę podziękować w imieniu wszystkich mieszkańców i tych, którym została udzielona pomoc.

Nazwisko i imię
Biel Dariusz
Bobak Sylwester
Bobek Sylwia
Borkowska- Matlak Joanna
Borkowska Wanda
Chlebanowski Bartosz
Chowaniec Wojciech
Cupryn Paweł
Czaplińska Małgorzata
Czerwińska Dorota
Dominik Robert
Dubas Irena
Dymitry Weronika
Gabińska Ewa
Gajdzis Alina
Galica-Dorula Dawid
Galica-Dorula Józef
Gartych Marcin
Gąsienica-Fronek Zofia
Giemzik Bogusława
Gromala Krzysztof
Grzybowska Maria
Hagowski Maciej
Hoły Aleksandra
Jakubek- Białkowska Monika
Janisz Bogusława
Jankowski Piotr
Kalandyk Andrzej
Kaliski Janusz
Kopczyk Kamil
Kosiński Sylweriusz
Kowalczyk Paweł
Kraj Zdzisław
Król Szymon
Krupa Maria
Kuczek Eryk
Kwak Barbara
Liczko Maciej
Łukaszczyk Wojciech
Majerczyk Marcin
Marut-Kundziarz Agata
Mazik Roman
Mazik Zofia
Mickowski Paweł
Nowaczyk Mateusz
Opalińska Renata
Orzechowska Anna
Pająk Honorata
Papież Agata
Papież Marian
Podpora Tomasz
Rostkowski Robert
Satowska Zofia
Seweryńska Angelika
Siudut Bogusława
Skupień  Józef
Sławińska Ewa
Starzak Lucjan
Staszak Maciej
Staszel Michał
Stolarczyk Wojciech
Stopa Agnieszka
Stopa Marcin
Stopka-Gadeja Andrzej
Suchanek Marcin
Szpot Magdalena
Szpot Marek
Śliwa Adam
Tarasek Agnieszka
Toczek Jerzy
Wiewióra Szymon
Zemlik Arkadiusz
Zięba-Glonek Katarzyna
Zuber Jan

 

 • Image1
 • Image10
 • Image11
 • Image12
 • Image13
 • Image14
 • Image2
 • Image3
 • Image4
 • Image5
 • Image6
 • Image7
 • Image9
 • wreczenie_odznaczen