Personel, a dokładnie aż 74 osoby Szpitala Powiatowego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zostały honorowo odznaczone przez Ministra Zdrowia. Było to podziękowanie za wyjątkową skuteczność podczas akcji ratunkowej na Giewoncie w sierpniu ubiegłego roku. Przypomnijmy: podczas burzy 22 sierpnia pioruny raziły turystów znajdujących się w rejonie Giewontu jak i na Czerwonych Wierchach. Cztery osoby zginęły, a 157 wymagało szybkiej, fachowej pomocy medycznej. Spora część z nich była poważnie ranna i od szybkości i fachowości udzielonej pomocy medycznej zależało ich zdrowie i życie. W akcję ratunkową zaangażowało się wiele służb, choć oczywiście w górach wiodącą rolę pełnił TOPR, a pierwszej pomocy medycznej osobom zwożonym z Tatr udzielał personel medyczny zakopiańskiego szpitala. To właśnie tutaj bardzo szybko trzeba było wstępnie zdiagnozować poszkodowanych turystów i błyskawicznie zdecydować o dalszym postępowaniu. Tylko dzięki fachowości i kompetencjom całego zespołu zakopiańskiego szpitala pomoc medyczna okazała się szybka i skuteczna.

- Gdyby nie wy, prawdopodobnie osób, które by zmarły, byłoby znacznie, znacznie więcej – mówił podczas uroczystości wręczania odznak honorowych Minister Zdrowia Łukasz Szumowski. - To była jedna z największych, jeśli nie największa akcja ratownicza w Tatrach.
Brały w niej udział wszystkie grupy, jednostki, które ratują ludzi i dbają o bezpieczeństwo. W akcji udział wzięło blisko 800 osób, w tym większość personelu medycznego zakopiańskiej placówki

- Jestem dumna z całej załogi naszego szpitala – podkreśla Regina Tokarz dyrektor Szpitala Powiatowego im dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. – A szczególnie z tych, którzy bezpośrednio brali udział w całej akcji w tym dniu. W ciągu kilku godzin wszyscy poszkodowani zostali przez nas przyjęci, to było możliwe, dzięki ogromnej mobilizacji i zaangażowaniu całego naszego zespołu. Wiem, że w podobnych sytuacjach również damy sobie radę, choć oczywiście mam nadzieję, że już nigdy do tak tragicznego w skutkach wypadku nie dojdzie. Mogę zapewnić wszystkich pacjentów że na załogę zakopiańskiego szpitala zawsze mogą liczyć. A swojej załodze chcę jeszcze raz serdecznie podziękować za zaangażowanie i profesjonalizm.

– Nikogo nie trzeba było specjalne ściągać do pracy – wspomina dr Małgorzata Czaplińska wicedyrektor ds. lecznictwa Szpitala Powiatowego im dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. – Gdy tylko pojawiła się informacja o tragedii w Tatrach, wszyscy którzy akurat nie byli na dyżurze, tak szybko jak to możliwe pojawili się w placówce i przystąpili do udzielania pomocy medycznej. W ciągu kilku godzin pomoc medyczną trzeba było udzielić 157 osobom, w szczycie sezonu turystycznego taką ilość pacjentów mamy w ciągu doby.  Wymagało to ogromnego zaangażowania lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, i wszystkich służb które brały udział w tej bezprecedensowej akcji ratunkowej. Trzeba było szybko udzielić profesjonalnej pomocy i jednocześnie decydować o rozlokowaniu poszkodowanych u nas oraz w innych placówkach medycznych. Jesteśmy wdzięczni Ministrowi Zdrowia, że docenił nasze zaangażowanie w całej akcji pomocy osobom poszkodowanym w tym masowym wypadku.
– Pamiętam słowa Jana Krzysztofa naczelnika TOPR który skalę zdarzenia porównał do konsekwencji ataku terrorystycznego – mówi Piotr Bąk starosta tatrzański. – Dodatkowo działo się to w trudnych warunkach górskich, co wymagało ogromnej akcji ratunkowej i logistycznej. W akcji wzięli udział ratownicy TOPR, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna, pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, funkcjonariusze Straży Parku i Straży Granicznej oraz Straż Miejska. Wszystkie te służby musiały działać skutecznie razem i potem zaczynało się zadanie naszego szpitala powiatowego. To tutaj na Szpitalny Oddział Ratunkowy trafiali poszkodowani wymagający natychmiastowej pomocy. Nigdy nie było ćwiczeń, które pozorowałyby tak duży, masowy wypadek. I całe to wydarzenie daje wyjątkowo dobre świadectwo nie tylko o wszystkich służbach, ale i o naszym Szpitalu Powiatowym który zdał egzamin. Wielkie słowa uznania dla Pani Dyrektor Reginy Tokarz, wicedyrektor Małgorzaty Czaplińskiej, lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i całej załogi placówki. Chcę podziękować w imieniu wszystkich mieszkańców i tych, którym została udzielona pomoc.

Nazwisko i imię
Biel Dariusz