Za nami już połączone obchody święta 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i 21 Batalionu Dowodzenia, które odbyły się w czwartek 20 maja w kompleksie koszarowym w Rzeszowie. W uroczystościach Powiat Tatrzański reprezentował starosta Piotr Bąk, pułkownik pil. Andrzej Łęcki Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego, któremu nadano tytuł „Honorowego Podhalańczyka” oraz Anna Król – Józaga Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Zakopanem. Łącznie tytuł ten otrzymało do tej pory 185 osób, a jej insygniami są kapelusz strzelca i ciupaga podhalańska, które symbolizują dziedzictwo tradycji legendarnych jednostek podhalańskich i górskich walczących o wolność Rzeczpospolitej.

Związki Podhala, a Powiatu Tatrzańskiego w szczególności z 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich są wyjątkowe. Nie ma ważnej uroczystości pod Tatrami bez uczestnictwa nie tylko kompanii honorowej jednostki, ale i przedstawicieli jej dowództwa. Teraz role się obróciły i to delegacja Powiatu Tatrzańskiego obecna była na uroczystościach w Rzeszowie. Chodziło o połączone, doroczne święto 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i 21 Batalionu Dowodzenia. Wszystko zaczęło się od uroczystej Mszy Świętej w intencji 21 BSP w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie, potem odbył się Apel Pamięci pod Tablicą Pamiątkową SBSP. -  21 Brygada Strzelców Podhalańskich jest strażnikiem chlubnej spuścizny polskich wojsk górskich – podkreślał w Rzeszowie Piotr Bąk Starosta Tatrzański. – Ta ponad stuletnia tradycja, którą tworzyły pokolenia żołnierzy i pracowników cywilnych to powód do dumy, ale i wielkie wyzwanie, zadanie i zobowiązanie. Strażnikiem spuścizny wojsk górskich był także śp. dr Wincenty Galica, który walnie przyczynił się do utworzenia 21 BSP w 1993 r. Na uroczystościach jest z nami jego córka dr Lucyna Galica-Jurecka, która jako radna reprezentuje tutaj Miasto Zakopane. Postać Waszego Patrona gen. bryg. Mieczysława Boruty – Spiechowicza w sposób szczególny łączy Rzeszów i Zakopane. Był urodzonym żołnierzem, wspaniałym dowódcą wielkim patriotą i działaczem społecznym. Starosta Tatrzański podkreślał również, że w XX w. Polska dwukrotnie odzyskiwała niepodległość. Po raz pierwszy za pomocą czynu zbrojnego w latach 1914-21, po raz drugi w latach 1980-89 za sprawą ruchu „Solidarności”. A Mieczysław Boruta-Spiechowicz był jedynym generałem Wojska Polskiego, który w obydwu tych wielkich zrywach narodowych czynnie uczestniczył. Miałem szczęście i zaszczyt poznać Generała osobiście – podkreślał starosta tatrzański Piotr Bąk. -  W czasach mojej młodości miał wielki wpływ na kształtowanie się świadomości patriotycznej i obywatelskiej ówczesnej zakopiańskiej młodzieży, przekazując jej przesłanie Żołnierzy Niepodległości. Gdy wchodziłem w dorosłe życie wskazania Generała były dla mnie jak strzałka kompasu. Towarzyszyłem Mu w ostatniej drodze, spoczywa snem wiecznym w legionowej kwaterze na zakopiańskim cmentarzu obok gen. bryg. Andrzeja Galicy twórcy polskich wojsk górskich.

Warto tutaj przypomnieć, że rok 2020 był szczególny. Po raz pierwszy w historii Polska stała się państwem ramowym Sił Odpowiedzi NATO. Do społeczności Skalnego Podhala dotarły informacje o dokonaniach i sukcesach podhalańczyków. To właśnie ta jednostka Wojska Polskiego na początku ubiegłego roku rozpoczęła roczny dyżur w ramach sił bardzo szybkiego reagowania, czyli w tzw. szpicy NATO. Wygórowane oczekiwania Paktu Północnoatlantyckiego 21 Brygada Strzelców Podhalańskich spełniła w stu procentach. - W imieniu społeczności Skalnego Podhala pragnę wyrazić podziw dla dokonań żołnierzy 21 BSP – mówił podczas uroczystości starosta  Piotr Bąk. -  Podziękowanie, wyrazy uznania i szacunku kieruję do żołnierzy, podoficerów, chorążych, oficerów i pracowników cywilnych. Godnie reprezentowaliście Polskę i Siły Zbrojne Rzeczypospolitej. Szczególne gratulacje przekazuję Waszemu Dowódcy gen. bryg.  Dariuszowi Lewandowskiemu. To także i przede wszystkim Jego wielka zasługa. Podzielając radość z okazji święta życzę Panu Generałowi, Panu Pułkownikowi oraz całemu stanowi osobowemu Brygady wraz z 21 bdow dalszych osiągnięć w szkoleniu i utrzymaniu wysokiej zdolności bojowej oraz wszelkiej pomyślności.

Podczas uroczystości wręczono również insygnia tytułu „Honorowego Podhalańczyka” pułkownikowi pil. Andrzejowi Łęckiemu, który obecnie pełni funkcję Naczelnika Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego Starostwa Powiatowego w Zakopanem. Na przestrzeni 28 lat tytuł ten przyznano 185 osobom i instytucjom posiadającym szczególne osiągniecia w zakresie propagowania współczesnego wizerunku Sił Zbrojnych oraz chlubnych tradycji oręża polskiego, wojsk podhalańskich i górskich. Wśród wyróżnionych tym tytułem są prezydenci państw, ludzie świata polityki, duchowieństwo z Papieżem Janem Pawłem II, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, nauki, wojska i innych służb.

• 1a
  • 1b