9 listopada 2021 roku w Zespole Szkół Hotelarsko Turystycznych odbyła się podniosła uroczystość. 51 kadetów z mundurowych klas pierwszych i drugich ślubowało… dbać o honor Ojczyzny, godność flagi, godła, munduru i szkoły! Uroczyste złożenie przysięgi obserwowali przedstawiciele władz wojskowych: ppłk Dariusz Jaraszek, Komendant Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego, mjr Jerzy Czajka, Szef Wydziału Rekrutacji WKU i lokalnych – Wicestarosta Tatrzański, pan Władysław Filar oraz Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego, pan Andrzej Łęcki, a także nieliczni rodzice i rówieśnicy.

Piękne słowa przysięgi, powtarzane z przejęciem, mądre i szczere życzenia dla młodych adeptów sztuki wojskowej, podkreślające wagę patriotycznych postaw, wypowiedziane przez Dyrektora ZSHT, pana Zdzisława Króżla i pana Władysława Filara – dopełniły uroczystego charakteru wydarzenia, które wpisało się w obchody Narodowego Święta Niepodległości. Po oficjalnej części była okazja do obejrzenia spektaklu poświęconego dobroczyńcom: Władysławowi hrabiemu Zamoyskiemu i rodzinie Zamoyskich. Młodzież zaprezentowała zarówno Szkołę Domowej Pracy Kobiet, licytację dóbr zakopiańskich, jak i walkę Zamoyskiego o najpiękniejszy zakątek ziemi – czyli Morskie Oko. Dramatyczne scenki uzupełnił tańcem i pięknym śpiewem szkolny zespół regionalny Hotelorze, wspomagany przez chłopaków z „Budowlanki”. Ponadczasowe ciągle wydaje się kończące spektakl przesłanie, zawarte w słowach Zamoyskiego, skierowanych do młodych:

„Jest nadzieja, że młodzi mniej będą głupi od starych i moralnie więcej warci. Ja w tę poprawę wierzę (…). Wy młodzi będziecie widzieli, że się Polska wspaniale jeszcze zapisze w historii świata”.

W spektaklu wystąpili:

Zespół regionalny Hotelorze pod kierunkiem pana Macieja Gąsienicy Walczaka oraz:

Państwo Zamoyscy – matka i syn: Anna Mąka i Krzysztof Job.

Wawrzyniec Trzebunia w roli eleganta i redaktora.

Cepcule: Magda Zubek, Magda Łukaszczyk, Anna Kopyt, Martyna Górowska, Klaudia Sobańska i Kasia Żegleń.

Licytujący: Jan Łukaszczyk, Kacper Dawid, Anna Zubek, Kuba Rzadkosz.

W roli Rettingera Karol Konieczny - i urzędnik Marcin Skwarek.

Gazeciarze a właściwie gazeciarki to: Weronika Styrczula i Ania Król, przy fortepianie człowiek orkiestra czyli Dariusz Gał.

Kurtyniarze Jakub Olszewski i Sebastian Skupień.

Przygotowanie strojów i rekwizytów Julia Paszuda.

Technicy – dźwiękowcy: Michał Sopata, Szymek i Robert Kwoczko oraz Kacper Świadek.

Narratorzy: Bartek Kwiecień i Grzegorz Styrczula.

Rekwizyty wykorzystane w przedstawieniu pochodzą ze zbiorów własnych oraz Karczmy Pod Gontem, większość strojów wypożyczono z Teatru Witkacego.

Spektakl przygotowały panie Halina Styrczula i Ewa Kowalczyk.

 

Autorem zdjęć jest pani Ewa Kowalczyk.

  • slubowanie-0015
  • slubowanie-0018
  • slubowanie-0019
  • slubowanie-0021
  • slubowanie-0027
  • slubowanie-0030
  • slubowanie-0036
  • slubowanie-0039
  • slubowanie-0053
  • slubowanie-0064