W ostatnich dniach Szpital Powiatowy im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zyskał nowe sterylizatory. Zastąpiły one użytkowane od 10 lat urządzenia zamontowane w centralnej sterylizatorni. Zakup obejmował dwa sterylizatory parowe i jeden przelotowy plazmowy.

Sterylizacja parowa to jeden z najpowszechniejszych sposób sterylizacja. Proces polega na likwidowaniu mikroorganizmów za pomocą ciepłej pary pod ciśnieniem. Natomiast jednym z najnowocześniejszych rozwiązań jest dzisiaj sterylizacja plazmowa. Urządzenie, wyposażone w komorę próżniową, posługuje się nadtlenkiem wodoru w formie gazowej oraz anteną plazmy, która usuwa nadtlenek wodoru zarówno z komory, jak i narzędzi.

Koszt zakupu wyniósł ponad 900 tys. złotych i został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach realizacji projektu partnerskiego „Małopolska Tarcza Antykryzysowa - Pakiet Medyczny 2”. W 2020 r. Szpital Powiatowy im. Dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopane podpisał z Województwem Małopolskim umowę partnerską na rzecz wspólnej realizacji projektu. Jego głównym celem jest rozwój usług zdrowotnych w zakresie zwalczania epidemii COVID-19 na terenie województwa małopolskiego. Działania projektowe koncentrują się na udzielaniu wsparcia podmiotom leczniczym poprzez zapewnienie odpowiednich zasobów do walki z epidemią wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2.