W czwartek 21 marca doszło do podpisania Listu Intencyjnego – regulującego rozstrzygnięcie wielu kwestii pomiędzy Powiatem Tatrzańskim, a Województwem Małopolskiego. W efekcie tego pojawiły się nowe perspektywy rozwoju dla Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza w Zakopanem. A wszystko dzięki porozumieniu pomiędzy Województwem Małopolskim, który jest organem prowadzącym placówkę, a Powiatem Tatrzańskim, właścicielem dużej działki przyległej do terenu szkoły. Podpisany list intencyjny, to zielone światło dla decyzji o zgodzie na kupno przez Województwo Małopolskie wspomnianej działki za około 15 mln złotych. To pozwoli na rozbudowę w przyszłości Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem o nowoczesną część o charakterze m.in. dydaktycznym. List intencyjny w tej sprawie w Zakopanem podpisał starosta tatrzański Piotr Bąk oraz Witold Kozłowski marszałek Małopolski.

- List intencyjny, a także dwie uchwały podjęte przez Radę Powiatu Tatrzańskiego otwierają drogę do szeregu poważnych przedsięwzięć, które są zadaniami obydwóch samorządów. Województwo małopolskie uzyskuje ponad hektarową działkę, która umożliwi dalszy rozwój Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego i zlokalizowanie tam nowoczesnej bazy treningowo- badawczej. Z kolei Powiat Tatrzański będzie miał uregulowany status nieruchomości pod Zespołem Szkół Budowlanych. To najstarsza szkoła w Zakopanem, najstarsza, 1,5-wieczna już techniczna szkoła w Polsce, która funkcjonuje w zabytkowym budynku. Chcemy wybudować nowy zespół warsztatowo- edukacyjny dla tej szkoły i do tego celu konieczne jest uregulowanie stanu prawnego nieruchomości – mówi Piotr Bąk, starosta tatrzański. - Jeżeli uzyskamy zgodę konserwatora zabytków na rozebranie dawnego internatu, który jest w gminnej ewidencji zabytków oraz obecnych budynków warsztatowych, w to miejsce stworzymy nowoczesny kompleks, który będzie składał się z parkingów podziemnych dla nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół budowlanych. Powstanie nowoczesna baza warsztatowa, która umożliwi ćwiczenie w różnego rodzaju technikach i technologiach budowlanych dla uczniów tej szkoły. Powstanie także aula szkolna, bo takiej obecnie w ogóle nie ma, sala konferencyjna i nowoczesne sale do prowadzenia różnego rodzaju zajęć przedmiotowych – podkreśla Piotr Bąk starosta tatrzański.

Województwo Małopolskie od lat jest organem prowadzącym Szkołę Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza w Zakopanem. To renomowana w całej Polsce placówka oświatowo-sportowa, jej absolwentami są m.in. Justyna Kowalczyk i Kamil Stoch medaliści zimowych Igrzysk Olimpijskich. Wcześniej placówka była prowadzona przez Powiat Tatrzański, ale ten ze względu na ograniczenia budżetowe nie był w stanie zapewnić jej odpowiedniego finansowania. I stąd decyzja, aby organem prowadzącym stało się Województwo Małopolskie. Nie oznacza to jednak braku zaangażowania Samorządu Powiatowego w dalszy rozwój i funkcjonowanie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem, bliskiej sercu wielu mieszkańców Podhala. Obecnie Województwo Małopolskie konsekwentnie rozbudowuje i wyposaża popularny SMS tak, że już teraz zapewnia uczniom znakomite warunki zarówno do nauki jak i treningów. Ale teraz dzięki podpisanemu porozumieniu w przyszłości placówka zyska super nowoczesne centrum treningowo-naukowo-badawcze. Powstanie ono na blisko hektarowej działce obok szkoły, którą kupi Województwo Małopolskie od Powiatu Tatrzańskiego. Transakcję umożliwiło właśnie podpisanie listu intencyjnego w tej sprawie w czwartek w Zakopanem.

To bardzo ważny dzień dla rozwoju Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Podpisany przeze mnie list intencyjny to przede wszystkim deklaracja z naszej strony, że sfinansujemy zakup blisko hektarowej działki obok terenu placówki, której obecnym właścicielem jest Powiat Tatrzański. Rozmowy w tej sprawie ze starostą tatrzańskim Piotrem Bąkiem prowadziłem od dawna i obaj uważaliśmy, że priorytetem jest dalszy rozwój tej szkoły sportowej. I efektem naszych negocjacji jest dokument w którym Województwo deklaruje chęć zakupu terenu, a Powiat w tym jego Rada zgadzają się na sprzedaż tej atrakcyjnej działki położonej w Zakopanem o powierzchni 1 hektara. Umożliwi to dynamiczny rozwój Szkoły Mistrzostwa Sportowego, który jest dla nas priorytetem. Jeśli dane nam będzie dalej odpowiadać, że województwo Małopolskie to oświadczam, że powstanie tam super nowoczesne centrum treningowo-naukowo-badawcze z tunelem aerodynamicznym. To będzie inwestycja, która sprawi, że młodzi sportowcy będą dysponować zapleczem do swojego rozwoju na światowym poziomie. Reprezentując Zarząd Województwa Małopolskiego dodam, że planujemy też zakup dwóch dużych pojazdów dla szkoły – obecnie trendy światowe jest takie, że sportowcy jadąc np. na zawody mają dzięki temu do dyspozycji mobilne zaplecze, które umożliwia osiąganie np. lepszych wyników w zawodach. Ekipa sportowców i ich trenerzy mają bowiem do dyspozycji na wyjeździe nazwijmy to ruchome laboratorium, ale pod ręką też niezbędny sprzęt jak np. narty i centrum serwisowe. W przypadku naszej zakopiańskiej szkoły umożliwi to lepsze efekty treningów, prowadzonych poza terenem Podtatrza – podkreśla Witold Kozłowski marszałek Małopolski.

Podpisanie listu intencyjnego odbyło się w czwartek 21 marca w Zakopanem podczas sesji Rady Powiatu Tatrzańskiego, który zakłada właśnie m.in. sprzedaż Województwu Małopolskiemu wspomnianej działki przyległej do szkoły o wartości blisko 15 mln złotych. Ale zatwierdzony dokument umożliwi też uregulowanie kwestii własności licznych działek na terenie Powiatu Tatrzańskiego, należących częściowo do Województwa.

Nieruchomości, których status prawny w zakresie właścicielskim wymaga szybkich decyzji jest wiele. Chodzi np. o wspomniane już tereny wokół Zespołu Szkół Budowlanych w Zakopanem, czy przyległych do filii Muzeum Tatrzańskiego. Dokument otwiera drogę do uporządkowania właśnie takich kwestii własnościowych. Mam nadzieję, że jeszcze w tej kadencji, czyli do końca kwietnia uporamy się kwestiami notarialnymi i zamkniemy temat. Przy okazji chcę podziękować zarówno starostom jak i radnym Powiatu Tatrzańskiego za znakomitą współpracę w ostatnich latach. Dzięki niej udało się zrealizować wiele niezwykle ważnych dla regionu projektów – podkreśla Witold Kozłowski marszałek Małopolski.

 • DSC_2224
 • DSC_2233
 • DSC_2236
 • DSC_2240
 • DSC_2249
 • DSC_2251
 • DSC_2260
 • DSC_2301
 • DSC_2304
 • DSC_2307
 • DSC_2313
 • DSC_2314
 • DSC_2326
 • DSC_2328
 • DSC_2329
 • DSC_2337
 • DSC_2340
 • DSC_2345
 • DSC_2346
 • IMG_4675
 • IMG_4680
 • IMG_4683
 • IMG_4684
 • IMG_4688
 • IMG_4700
 • IMG_4707