W tym roku powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości zorganizowane zostały w Gminie Poronin.

Jednym z elementów obchodów był XII konkurs historyczny "Podhalańskie, spiskie i orawskie drogi do Niepodległości” objęty Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Konkurs odbył się w dniu 8 listopada w Szkole Podstawowej im. Legionów Polskich w Poroninie. Tradycyjnie oprócz reprezentantów szkół wszystkich gmin powiatu tatrzańskiego brała w nim udział także młodzież ze szkół partnerskich powiatów i gmin: Poznania, Kórnika, Świdnicy, Łowicza, Sopotu, Sianowa i Kartuz – zespołów wyłonionych wcześniej w eliminacjach wewnętrznych. Temat przewodni tegorocznej edycji to: „Polacy, którzy zmienili świat”.

Laureatami konkursu zostali:
Szkoły podstawowe
I miejsce –  Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza w Białce Tatrzańskiej
II miejsce – Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Kościelisku
III miejsce –  Szkoła Podstawowa im. Św. Brata Alberta w Sierockiem

Szkoły ponadpodstawowe
I miejsce –  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach
II miejsce – Zespół Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu
III miejsce – Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 Centrum Kształcenia Zawodowego w Łowiczu

Tego samego dnia wieczorem w Szkole Podstawowej w Poroninie miała miejsce akademia o tematyce patriotycznej przygotowana przez uczniów, nauczycieli, rodziców i absolwentów.

Główne uroczystości  odbyły się w sobotę 9 listopada. Na placu przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Poroninie, w obecności wojskowej asysty honorowej, pocztów sztandarowych, delegacji, zaproszonych gości i mieszkańców nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt z okazji 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, odśpiewanie hymnu państwowego i wystąpienie gospodarza uroczystości – Wójta Gminy Poronin pani Anity Żegleń. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła p.w. św. Marii Magdaleny w Poroninie, gdzie została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny.

Kolejnym punktem programu było widowisko patriotyczne przygotowane przez dzieci, młodzież i dorosłych mieszkańców Gminy Poronin. Po przedstawieniu, na cmentarzu parafialnym w Poroninie odbył się Apel Poległych, wystąpienia okolicznościowe Wójta Gminy Poronin pani Anity Żegleń i Starosty Tatrzańskiego pana Piotra Bąka oraz  złożenie wiązanek pod symboliczną mogiłą pochodzącego z Poronina Powstańca Styczniowego Wojciecha Doruli (1845 - 1917).

Zostały również otwarte dwie wystawy: Polonia Restituta w Gminnym Ośrodku Kultury w Poroninie oraz wystawa pokonkursowa Orzeł Biały – nasz symbol narodowy w Szkolnym Muzeum Historyczno – Regionalnym  w Szkole Podstawowej im. Legionów Polskich w Poroninie.

 • 11-0001
 • 11-0002
 • 11-0003
 • 11-0004
 • 11-0005
 • 11-0006
 • 11-0007
 • 11-0008
 • 11-0009
 • 11-0010
 • 11-0012

fot. Urząd Gminy Poronin