Trzynasta edycja „Podhalańskich, spiskich i orawskich dróg do niepodległości” – konkursu historycznego organizowanego pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy rozegrała się wokół tematu „Polaków, którzy w 1920 r. obronili Europę”. Wybór motywu przewodniego konkursu był nieprzypadkowy, przypomnijmy, iż w tym roku obchodzimy 100 rocznicę Cudu nad Wisłą – bitwy, która przesądziła losy Europy Zachodniej i dzięki bohaterskiej postawie naszych rodaków uratowała ją przed ofensywą Armii Czerwonej. W I etapie konkursu, w szranki stanęło łącznie 33 zespoły, każdy złożony z trzech osób. Umysłowe zmagania odbywały się na dwóch poziomach wyznaczonych przez system edukacji – były to szkoły podstawowe, wśród których znaleźli się przedstawiciele z gmin: Jabłonka, Zakopane, Poronin, Kościelisko, Bukowina Tatrzańska, Biały Dunajec oraz ich starsi koledzy, reprezentujący szkoły ponadpodstawowe z powiatów: Łowickiego, Kartuskiego, Poznańskiego i Tatrzańskiego.

Rozstrzygnięcie I etapu konkursu przyniosło zwycięstwo 10 drużynom, jednocześnie dając im awans do fazy finałowej. Powiat Tatrzański okazał się godnym przeciwnikiem odnosząc sukces zarówno na poziomie szkół podstawowych jak i tych ponadpodstawowych. Dzięki znakomitemu przygotowaniu do finalnych zmagań zakwalifikowało się aż 5 drużyny ze szkół podstawowych: Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zakopanem, Szkoła Podstawowa im. Św. Brata Alberta w Sierockiem, Zespół Szkolno- Przedszkolny im. Heleny Marusarzówny w Zębie, Szkoła Podstawowa im. Władysława Zamoyskiego w Brzegach oraz Zespół Szkolno- Przedszkolny w Kościelisku. Jeśli zaś chodzi o szkoły ponadpodstawowe na podium stanęli uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera w Zakopanem reprezentowani przez Stanisława Goryckiego, Mikołaja Baczyńskiego oraz Patrycję Styrczulę. W sukcesie tym nie sposób pominąć panią Annę Grzywacz, nauczycielkę prowadzącą zakopiańskiego zespołu, która odpowiedzialna jest za świetne przygotowanie merytoryczne swoich uczniów.

Ze względu na panującą epidemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia, ostatni etap konkursu musiał zostać odwołany. Wszyscy finaliści wraz z nauczycielami prowadzącymi zostali docenieni za dotychczasowe trud i zaangażowanie. Liczymy, iż nagrody przyznane z tego tytułu zachęcą młodych miłośników historii do poszerzania swojej wiedzy, szczególnie w zakresie historii regionalnej.