Delegacja powiatu tatrzańskiego uczestniczyła w niedzielę 24 lipca w tradycyjnym odpuście w Derenku.

Od 1993 r. odpust jest okazją do spotkania dawnych mieszkańców wsi i ich potomków, Polonii węgierskiej oraz gości z Polski.

Polowa Msza Św. odbyła się przy wystawionej w 1994 r. kapliczce, na miejscu zburzonego w 1943 r. kościoła. Po Mszy Św. wszyscy obecni udali się na sąsiednie wzgórze na cmentarz, gdzie spoczywają prochy dawnych Derenczan.

Wieś Derenk została założona przez górali z Białki Tatrzańskiej, Bukowiny i Czarnej Góry, którzy osiedlili się na Węgrzech 1717 roku. Przybyli za chlebem, przynosząc ze sobą zwyczaje i polską, góralską gwarę, którą zachowali aż po czasy współczesne. Mimo, ze stali się Węgrami nie utracili własnej tożsamości i poczucia związku z Ojczyzną z, której kiedyś wyszli. W okresie II wojny światowej wieś liczyła ponad pół tysiąca mieszkańców. W 1943 roku rozsiedlono ich ze względu na włączenie obszaru wsi do rezerwatu łowieckiego (dzisiaj Park Narodowy Aggtelek). Mimo rozproszenia świadomość odrębności etnicznej wśród wysiedlonych nie zanikła, a nawet uległa wzmocnieniu. Był to niewątpliwie efekt zainteresowania się tą społecznością językoznawców i etnografów, a także, co miało duże znaczenie - prac nad ustawodawstwem mniejszościowym na Węgrzech.

24 lipca Podhale i Spisz reprezentowane były przez delegacje samorządowe powiatu tatrzańskiego, gminy Bukowina Tatrzańska, oraz grupę Związku Podhalan, w tym 8 pocztów sztandarowych.

Jeden ze strażników pamięci Derenku pan Imre Michalik pracownik Parku Narodowego Aggtelek został uhonorowany specjalnym adresem i pamiątkową statuetką powiatu tatrzańskiego. Mieszkańcy Białki wśród dawnych Derenczan odnaleźli swoich dalekich krewnych: Remiaszy, Gogolów, Bębenków, Michalików i in. Góralski taniec i śpiew – zespołów "Robcusie" i "Robcanie" działających przy Gorczańskim Oddziale Związku Podhalan w Rabce oraz występ węgierskiej kapeli dopełniły niepowtarzalnej atmosfery odpustu.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Dziedzictwo Derenku oraz Polski Ośrodek Kulturalno – Oświatowy na Węgrzech.

• 20220724_133817