W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, przedstawiciele Powiatu Tatrzańskiego: starosta Piotr Bąk, jego zastępca Władysław Filar i skarbnik Zofia Garbulińska podpisali umowę na dopłaty do linii komunikacji publicznej w naszym regionie. To już kolejne dofinansowanie dla samorządów z Małopolski w ramach Funduszu Autobusowego w tym roku. Łącznie w 2024 roku w całym województwie małopolskim środki finansowe ze wspomnianego funduszu obejmą 355 linii o długości ponad 10 tysięcy kilometrów. Łącznie na ten cel Wojewoda Małopolski przeznaczył już 72 mln złotych.

W czwartek 4 kwietnia w siedzibie Starostwa w Zakopanem odbyła się ostatnia, podsumowująca sesja Rady Powiatu Tatrzańskiego. W porządku obraz oczywiście znalazły się stałe punkty jak sprawozdanie Starosty z pracy Zarządu Powiatu za okres pomiędzy sesjami. Ale radni zajęli się również oceną i dyskusją nad raportem o stanie Powiatu Tatrzańskiego. Przegłosowano również zmiany w budżecie samorządu na rok 2024 jak i przyjęto uchwałę w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Tatrzańskiego. Kolejne przyjęte dokumenty dotyczyły: udzielenia dotacji Gminie Kościelisko z przeznaczeniem na dofinansowanie zadania własnego z obszaru polityki prorodzinnej, w związku z narodzinami czworaczków w rodzinie zamieszkałej na terenie gminy oraz wyposażenia w majątek Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury.

We wtorek 19 marca w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie przedstawiciele Powiatu Tatrzańskiego: skarbnik Zofia Garbulińska, starosta Piotra Bąk oraz wicestarosta Władysław Filar uroczyście podpisali umowę z Wojewodą Małopolskim, która gwarantuje dopłatę do 9 linii komunikacyjnych użyteczności publicznej. Środki finansowe pochodzić będą z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Podpisana umowa jest wieloletnia i obejmuje lata 2024 – 2028, a łączna kwota dofinansowania to ponad 12,7 mln złotych.

Dzięki wsparciu Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych w latach 2024-2028 w Powiecie Tatrzańskim uruchomione zostaną linie komunikacyjne na trasach:

Jak co roku Piotr Bąk starosta tatrzański uczestniczył w delegacji samorządowców, która przywiozła do Wadowic świąteczną choinkę. To długoletnia tradycja, że jodła spod samych Tatr stanęła w Muzeum Domu Rodzinnym Jana Pawła II w Wadowicach. Drzewko przywieźli również: radny Województwa Małopolskiego Jan Piczura i burmistrz Zakopanego Leszek Dorula, którzy wspólnie kolędowali i złożyli świąteczne życzenia mieszkańcom Wadowic i turystom odwiedzającym Małopolskę. Choinkę udekorowano ozdobami, a ubierającym choinkę, wśród których byli także przedstawiciele władz Małopolski, a wśród nich wicemarszałek Województwa Małopolskiego Iwona Gibas i samorządowcy z Wadowic. Najpiękniejsze polskie kolędy zagrała muzyka góralska Tadeusza Gocała.

Dnia 7 grudnia podczas  LV Sesji Rady Miasta Zakopane została podjęta niezwykle doniosła decyzja. Ogłaszamy rok 2024 jako "Rok Strzelców Podhalańskich". To wyjątkowe wydarzenie ma na celu uhonorowanie bohaterskiej historii i wkładu Strzelców Podhalańskich w rozwój naszego regionu.

W roku 2024 przypada 130 rocznica urodzin gen. bryg. Mieczysława Boruty - Spiechowicza - nierozerwalnie związanego z miastem Zakopane, przede wszystkim jednak patrona 21 Brygady Strzelców Podhalańskich - jednostki, która dziedziczy i kontynuuje tradycje polskich wojsk górskich.

Na zaproszenie Adama Sperzyńskiego Starosty Rawickiego w dniu 30 listopada 2023 roku delegacja Powiatu Tatrzańskiego w osobach Piotra Bąka Starosty Tatrzańskiego, Władysława Filara Wicestarosty Tatrzańskiego oraz Anny Król – Józagi Naczelnika Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Zakopanem wzięła udział w LXII sesji Rady Powiatu Rawickiego podczas, której zostało podpisane porozumienie o partnerstwie. Celem porozumienia jest nawiązanie stałej współpracy Stron na rzecz wymiany doświadczeń i współdziałania w zakresie realizacji przedsięwzięć stymulujących budowanie tożsamości regionalnej oraz umacnianie wspólnot samorządowych obu powiatów.

fot. Starostwo Powiatowe w Rawiczu

     Na zaproszenie Rafała Litke Starosty Międzychodzkiego w dniu 29 listopada 2023 roku delegacja Powiatu Tatrzańskiego w osobach Piotra Bąka Starosty Tatrzańskiego, Władysława Filara Wicestarosty Tatrzańskiego oraz Anny Król – Józagi Naczelnika Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Zakopanem uczestniczyła w Jubileuszu 25 – lecia Powiatu Międzychodzkiego. W trakcie uroczystości powiaty podpisały umowę o partnerstwie. Celem współpracy jest promocja i umacnianie wspólnot samorządowych obu powiatów, a także budowanie tożsamości regionalnej. Podejmując współpracę strony mają również na względzie działalność Ogniska Związku Podhalan Oddział Zakopane im. dr Andrzeja Chramca na terenie Powiatu Międzychodzkiego.

Drużyna reprezentująca powiat tatrzański złożona z pracowników Starostwa Powiatowego w Zakopanem już po raz drugi zaprezentowała swoje piłkarskie umiejętności w siódmej edycji Międzynarodowego Turnieju Samorządowców w halowej piłce nożnej o Puchar Starosty Poznańskiego. Zawody rozegrano w hali Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu.

- Ten turniej ma już swoją tradycję. Tym razem o zwycięstwo rywalizowało osiem zespołów i muszę przyznać, że wszystkie zaprezentowały bardzo wysoki poziom. On z roku na rok jest zresztą coraz wyższy, i coraz bardziej wyrównany. Rywalizacja była niezmiernie ciekawa, ale prowadzona z uśmiechem na ustach. Na boisku były emocje, ale nie było złości – stwierdził przyglądający się zmaganiom piłkarzy amatorów starosta poznański Jan Grabkowski.

W Urzędzie Gminy Bukowina Tatrzańska 8 sierpnia zawarto umowy na dofinansowanie remontów dróg w Powiecie Tatrzańskim. Środki zostaną przekazane w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Wśród beneficjentów znalazła się również Gmina Bukowina Tatrzańska. Dzięki pozyskanemu wsparciu wyremontowana zostanie ulica Brzyski w Leśnicy. Gmina Bukowina Tatrzańska skorzysta również na środkach pozyskanych przez Powiat Tatrzański, który wykona remont drogi na odcinku Brzegi - Łysa Polana. Gratulujemy również Gminie Kościelisko, która pozyskała środki na remont dróg w Dzianiszu i Witowie.

Za nami wizyta zorganizowana przez Starostwo Tatrzańskie powiatów partnerskich w Zakopanem, w sprawie zadań powiatowych z zakresu architektury i budownictwa oraz nadzoru budowlanego.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele powiatów: hrubieszowskiego, kartuskiego, łowickiego, międzychodzkiego, poznańskiego, rawickiego, świdnickiego, tatrzańskiego i wadowickiego.

Spotkanie zaczęło się od prezentacji przygotowanych przez poszczególne delegacje w zakresie organizacji zadań z zakresu architektury i budownictwa.