logo

Łącznie blisko 5,5 mln złotych dostaną trzy samorządy z Podhala na inwestycje drogowe. W czwartek 19 sierpnia w Zakopanem w siedzibie Powiatu Tatrzańskiego zostały już podpisane umowy w sprawie dofinansowania. Otrzymają je: Powiat Tatrzański oraz gminy” Szaflary i Nowy Targ, pieniądze pochodzić będą z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Powiat Tatrzański dostał ponad 1,58 mln złotych na prace związane z budową nowego skrzyżowania w ciągu powiatowej ulicy Oswalda Balzera w Zakopanem -na skrzyżowaniu z Chłabówką Górną. Kolejny beneficjent środków -gmina Szaflary otrzymała dofinansowanie na dwa remonty - drogi gminnej w Szaflarach, a także drogi gminnej w Bańskiej Niżnej. Łącznie Szaflary dostały 2 mln 468 tys. zł. Na wsparcie rządowe może liczyć także gmina Nowy Targ, która dostała dofinansowanie w wysokości 444 tys. zł - na rozbudowę drogi gminnej w Waksmundzie.

W uroczystości podpisania umów o przekazaniu środków na inwestycje drogowe w Zakopanem brał udział m.in. przedstawiciel Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. – Realizacja zasady zrównoważonego rozwoju jest jednym z głównych celów rządu Pana Premiera Mateusza Morawieckiego – podkreślał Józef Leśniak wicewojewoda małopolski. - Środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg to realne wsparcie dużych miast i mniejszych gmin. Gratuluję kolejnym jednostkom samorządu terytorialnego przyznanego wsparcia i życzę, aby inwestycje zostały szybko i sprawnie zrealizowane. Rozbudowa dróg gminnych w Szaflarach, Bańskiej Niżnej, Waksmundzie czy budowa drogi powiatowej w Zakopanem to inwestycje, które służyć będą mieszkańcom, ale istotne są też z punktu widzenia turystów, którzy będą z nich korzystać. Eksperci podkreślają, że trwająca modernizacja zakopianki na odcinku od Lubnia do Nowego Targu wprost wymusza gruntowną modernizację dróg również na Podhalu. W związku z rozbudową Zakopianki, a zgodnie z obietnicą rządu Prawa i Sprawiedliwości dwupasmowa Zakopianka do Nowego Targu jest w trakcie budowy – przypomina Anna Paluch posłanka Prawa i Sprawiedliwości. – I w momencie, kiedy zwiększony ruch wraz z potokiem pasażerów dotrze na Podhale zasadnym jest rozbudowa sieci dróg lokalnych do takiej postaci, by mogła przyjąć zwiększone obciążenia. Z tego powodu ciągła aktywność rządu przy wsparciu Wojewody Małopolskiego i posłów z Podhala zmierza w kierunku, aby samorządy podhalańskie otrzymały wystarczającą ilość środków na przebudowę sieci dróg lokalnych. Podpisanie umów z Gminą Szaflary, Gminą Nowy Targ oraz Powiatem Tatrzańskim na wykonanie zadań drogowych na prawie 9 mln zł, gdzie wartość dofinansowania ze środków Funduszu Rozwoju Dróg sięga 5,5 mln zł to znaczący wkład w dzieło rozbudowy układu komunikacyjnego Podhala. To niezmiernie ważne by żyć bez stresów, bez ciągłego narażenia na korki, by odwiedzający nas turyści mogli bez przeszkód dojechać tam, gdzie chcą. Pragniemy by Podhale udostępniało całą gamę swoich atrakcji – turystycznych, kulturowych, przyrodniczych wszystkim tym, którzy chcą z tego korzystać.  Władze regionu przypominają też, że Podhale to miejsce masowo odwiedzane przez turystów – drogi muszą więc być zaprojektowane na wzmożony ruch przez większą część roku.

- Dążymy do tego by nasz region, bardzo często wybierany przez turystów z całej Polski jako destynacja wakacji, ferii i wszelkich innych podróży stał się jeszcze bardziej przyjazny dla przyjezdnych gości – podkreśla Władysław Filar wicestarosta tatrzański. - Przy takim obłożeniu turystycznym, z którego de facto bardzo się cieszymy, szczególnie mocno wszystkim dają się we znaki korki i zatory na drogach. Dzięki planowanym przez powiat tatrzański inwestycjom drogowym, które stają się dzisiaj jeszcze bardziej namacalne za sprawą wspomnianych umów – korki zmniejszą się, a po części nawet znikną. W tym temacie wspólnie z Miastem Zakopane realizujemy projekt na przeszło 2 mln zł – to skrzyżowanie na Chłabówce obejmujące drogę powiatową i gminną. To miejsce strategiczne, które bardzo często używane jest przez busy, dlatego głęboko wierzę w to, iż będzie to kolejny krok w kierunku usprawnienia naszej komunikacji zarówno dla naszych mieszkańców jak i przyjezdnych gości.