Najbliższe tygodnie są decydujące, jeśli chodzi o skuteczną walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Są ogromne szanse na to, że uda się opanować sytuację, jeśli tylko każdy z nas poważnie podejdzie do wprowadzonych ograniczeń, a część do kwarantanny, jeśli został nią objęty. Niemniej jednak ważne jest sprawne działanie służb sanitarnych i poszczególnych placówek medycznych. I tutaj możemy uspokoić Szpital Powiatowy im dr Tytusa działa sprawnie, a personel medyczny ma zapewnione środki ochrony osobistej.

Na początku konieczne jest podkreślenie, że w obecnej chwili zakopiański szpital nie jest przeznaczony do bezpośredniego leczenia osób chorych z koronawirusem. Decyzją Wojewody Małopolskiego w naszym regionie Szpital Uniwersytecki UJ w Krakowie przy ulicy Jakubowskiego 2 został dedykowany dla tej kategorii pacjentów i przekształcony w szpital zakaźny. W samym zakopiańskim szpitalu cały czas obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin jak i specjalne procedury, jeśli chodzi o osoby z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Chodzi o pacjentów, którzy pojawią się na SOR i istnieje realne zagrożenie, że są zarażone koronawirusem. Szpital jest poza wejściem przez SOR zamknięty, a tam po wywiadzie pacjent jest dalej prowadzony, jeśli jest cień podejrzenia, że może być zarażony koronawirusem to kierowany jest przez specjalne wejście do izolatki, gdzie badany jest przez personel zaopatrzony w środki ochrony osobistej. I dalej decyduje już Sanepid czy osoba kwalifikuje się do kwarantanny czy na oddział zakaźny. To zależy też od stanu pacjenta czy odczuwa duszności i wysoką gorączkę wtedy zapadnie decyzja o przewiezieniu na oddział zakaźny.

 Na każdym oddziale znajdują się ogólnodostępne środki do dezynfekcji rąk.  – mówi nam dr Małgorzata Czaplińska wicedyrektor ds. medycznych zakopiańskiego szpitala. Wprowadziliśmy też dla bezpieczeństwa nas wszystkich zakaz odwiedzin. Innych specjalnych zmian na razie nie ma w zaleceniach Ministerstwa Zdrowia, ale na bieżąco monitorujemy sytuację, bo niewykluczone, że zaistnieje potrzeba, aby przygotować placówkę na bezpośrednie leczenie osób z podejrzeniem koronawirusa. Obecnie jednak ilość miejsc na wyznaczonych Oddziałach Zakaźnych jest wystarczająca, ale jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz. Posiadamy też środki ochrony osobistej – jest wszystko, nie ma żadnych braków.  Zarówno maseczki, kombinezony jak i środki dezynfekujące – tutaj cały czas monitorujemy też sytuację na rynku tych produktów i w miarę możliwości dokonujemy zakupów. Warto przypomnieć, że w Szpitalu Powiatowym im. Dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej jest sześć stanowisk z respiratorami i sprzętem do monitorowania stanu chorego. W samym szpitalu jest 13 respiratorów w tym jeden noworodkowy i siedem transportowych używanych przez zespoły ratownictwa medycznego jak i na SOR. Placówka posiada 200 łóżek szpitalnych i zgodnie z zaleceniami obecnie zawieszono wykonywanie tzw. zabiegów operacyjnych, swoją pracę ograniczyły też poradnie specjalistyczne – również ze względów bezpieczeństwa.