Przedstawiciele powiatów łowickiego, poznańskiego, hrubieszowskiego, tatrzańskiego, kartuskiego, rawickiego, wadowickiego, międzychodzkiego i żyrardowskiego rozmawiali o funkcjonowaniu służby zdrowia.

Punkt szczepień działający przy Szpitalu Powiatowym im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem koordynuje obecnie akcję szczepień nie tylko zainteresowanych Polaków, ale także obywateli Ukrainy.

Przeczepienie narządów to wysoce skomplikowana procedura, która wymaga zaangażowania specjalistów z wielu dziedzin. Konieczna jest tu również ścisła i niebywale rzetelna współpraca między placówkami medycznymi. Szpital Powiatowy im. Dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem już po raz trzeci w tym roku uczestniczył w procesie donacji. Nie bez przyczyny transplantacja nazywana jest „darem życia” — to niejednokrotnie jedyna nadzieja dla ciężko chorych pacjentów.

W Zakopanem w czwartek 9 września rozpoczęła się XXV Konferencja Naukowa Postępy w Ginekologii Onkologicznej. Wydarzenie organizowane przez Szpital Powiatowy im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem ma być, jak mówią organizatorzy przestrzenią do wymiany poglądów w zakresie onkologii w tej dziedzinie medycyny. Podczas konferencji omawiane są istotne zagadnienia z zakresu profilaktyki oraz leczenia złośliwych nowotworów narządu rodnego kobiety. – Spotykamy się z rocznym opóźnieniem związaną z pandemią – mówi docent Hubert Wolski kierujący Oddziałem Położniczo-Ginekologicznym Szpitala Powiatowego w Zakopanem. – Za nami już m.in. warsztaty z zakresu systemu chirurgii robotycznej Da Vinci, jeśli chodzi o operacje ginekologiczne. A podczas konferencji będziemy rozmawiać o najnowszych metodach leczenia onkologicznego w tym zakresie, nie tylko operacyjnego, ale również chemio i radioterapii. Będziemy również rozmawiać o postępowaniu, komunikowaniu się, przekazywaniu informacji o chorobie i leczenie pacjentce i jej rodzinie. Przy szybkim wykryciu choroby nowotworowej narządów rodnych są ogromne szanse na wyleczenie i wtedy jest to choroba nazwijmy to przewlekła trwająca latami. Eksperci wskazują, że o efekcie walki z nowotworem decyduje nie tylko samo leczenie i jego metody, ale również w dużym stopniu wsparciu najbliższych w tym trudnym dla każdego chorego czasie. Walka z nowotworem to wyzwanie nie tylko dla pacjentki, ale dla całej jej rodziny i wsparcie psychologiczne jest tutaj niezwykle potrzebne. O sukcesie leczenie decyduje też w jakim stadium wykrywamy nowotwór – podkreśla docent Hubert Wolski organizator Konferencji. – Dlatego tak ważna jest profilaktyka, regularne badania, a nie pojawianie się u lekarza dopiero gdy pojawiają się niepokojące objawy. W naszym szpitalu również realizowane są badania profilaktyczne, jeśli chodzi o onkologię narządów rodnych i to nie tylko w zakresie samej szyjki macicy. W naszej placówce przeprowadzamy też nie tylko procedury z zakresu diagnostyki, ale również zabiegów właśnie z zakresu onkologii. Następne etapy leczenia chemio i radioterapię przeprowadzane są przez współpracujące z nami ośrodki kliniczne  w Krakowie.

Wnioski można pobrać z strony internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem w zakładce "Aktywny Samorząd" - pcpr-zakopane.pl

Wnioski można składać do 31 Sierpnia

 

 

 

Z programu dofinansowane zostaną m.in.:

  • wózki inwalidzkie o napędzie elektrycznym,
  • nowoczesne protezy kończyn,
  • sprzęt komputerowy
Pierwsza pomoc

Organizowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Konkurs pt. „Akcja Reanimacja i Moc Ratowania” kierowany jest do ratowników z Zespołów Ratownictwa Medycznego (dalej: ZRM) i strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej (dalej: OSP) z obszarów wiejskich.
Jego efektem ma być nagranie filmowe z instruktażem udzielania pierwszej pomocy, czyli czynności wykonywanych w razie wypadku, urazu bądź nagłego ataku choroby, których zadaniem jest ochrona życia lub zdrowia poszkodowanego, oraz zminimalizowanie niekorzystnych następstw, zanim udzielona zostanie specjalistyczna pomoc medyczna.

11 września 2021 roku tj. w Światowym Dniu Pierwszej Pomocy ogłosimy wyniki Konkursu i uhonorujemy drobnymi upominkami wszystkich przedstawicieli ZRM i OSP biorących udział w Konkursie a zwycięzców nagrodami (tj. za zajęcie I, II i III miejsca).
Najlepszy filmik zostanie opublikowany na stronie i w mediach społecznościowych ARiMR.

Długi weekend

Trwa długi weekend Bożego Ciała, co w obliczu odmrożenia turystyki – wznowienia działalności hoteli, gastronomii i wielu atrakcji tożsame jest z nadchodzącym najazdem gości na Podhale. Nic w tym dziwnego – wszyscy spragnieni jesteśmy wyjazdów, Zakopane i górskie miejscowości to region typowo turystyczny, a ludzie coraz częściej decydują się na wypoczynek w otoczeniu natury i przyrody, której tutaj nie brakuje. Obok potwierdzeń hotelarzy, iż w nadchodzących dniach pod Tatrami będzie gorąco, lekarze apelują o zachowanie zdrowego rozsądku i dbania o bezpieczeństwo swoje i innych.

 

- Pandemia się nie skończyła – ona się tylko wyciszyła – mówi lek. Łukasz Błoński, specjalista chorób wewnętrznych ze Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. - Statystyki zakażeń i zgonów, liczby hospitalizacji i zajętych respiratorów rzeczywiście zmalały, można powiedzieć, że są teraz „bardzo dobre” - wszyscy cieszymy  się z takiego stanu rzeczy – lekarze i pacjenci, hotelarze i restauratorzy, ale pamiętajmy, że wirus nadal jest i nadal możemy się nim zarazić.

Lekarze zapewniają, iż oczywiście jesteśmy bardziej bezpieczni, bo pewna grupa jest już zaszczepiona, część osób jest przechorowana i ma odporność nabytą po chorobie, ale obok nich jest jeszcze ogromna grupa Polaków, którzy ani nie chorowali, ani się nie zaszczepili.     - Przypomnę, że choroba może dotknąć każdego niezależnie od wieku, a jej przebieg jest nieprzewidywalny – tłumaczył Łukasz Błoński – dlatego na każdym kroku powinniśmy zachować wszelkie środki ostrożność i zdrowy rozsądek.

Oddział wewnętrzny w Zakopanem

Śmiało można powiedzieć, że schyłek trzeciej fali pandemii koronawirusa jest już faktem. Z dnia na dzień liczby nowych zachorowań maleją, spada także liczba pacjentów wymagających hospitalizacji oraz zajętość respiratorów. Placówki, które dotychczas pełniły funkcje szpitali covidowych wracają do normalności przywracając do życia swoje poszczególne oddziały. Podobna sytuacja ma miejsce w Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, gdzie od 1 czerwca pełną działalność wznowił Oddział Wewnętrzny.

 

Szpital Powiatowy im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem przez wiele miesięcy pełnił funkcję szpitala covidowego. Zmiany jakie obserwujemy w statystykach epidemiologicznych spowodowały, iż decyzją Wojewody Małopolskiego zakopiańska placówka nareszcie mogła zmniejszyć ilość zabezpieczenia miejsc dedykowanych pacjentom z koronawirusem. Tym samy od 1 czerwca swój powrót do normalności zainicjował szpitalny Oddział Wewnętrzny.  – Zaledwie wczoraj nasz Oddział Wewnętrzny działał jeszcze w połączeniu z Oddziałem Kardiologicznym – mówił lek. Łukasz Błoński kierujący Oddziałem Wewnętrznym Szpitala Powiatowego w Zakopanem. - To tam przez ostatnie kilka miesięcy nasi koledzy leczyli wszystkich pacjentów zarówno tych z problemami internistycznymi jak i tych z dolegliwościami kardiologicznymi.

Narodowy Funduszu Zdrowia uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK). Dzwoniąc pod bezpłatny numer TPK – 800 137 200 – otrzymasz niezbędną pomoc medyczną poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych, w weekendy oraz święta. Z platformy mogą korzystać również osoby niesłyszące. Porady udzielane są w kilku językach.

Jeden, bezpłatny numer dla całej Polski

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK) jest dostępna:

poza godzinami pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, czyli:
od poniedziałku do piątku w godzinach od 18:00 do 8:00 następnego dnia
w soboty i niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy, w godzinach od 8:00 do 8:00 następnego dnia.