Oddział Położniczo-Ginekologiczny w zakopiańskim szpitalu to wyjątkowe miejsce. Zapewne zawsze kojarzy się nam z narodzinami nowego dziecka w rodzinie, tymczasem oddział to również leczenie ginekologiczne, także w zakresie zabiegów operacyjnych. I tutaj lekarze systematycznie wprowadzają nowe, mniej inwazyjne metody działania oczywiście przy użyciu wysokospecjalistycznego sprzętu. Rozmowa z dr hab. med. Hubertem Wolskim Ordynatorem oddziału Położniczo-Ginekologicznym w Szpitalu Powiatowym w Zakopanem

Panie Ordynatorze szeroko rozumiana laparoskopia znajduje zastosowanie również w zabiegach ginekologicznych.

Tak, zawsze powtarzam, że nie ma postępu bez nowoczesnego sprzętu. Dzisiaj to technologia niewątpliwie określa i narzuca postęp w zakresie zabiegów w ginekologii operacyjnej. Zabiegi te wymagają specjalistycznego sprzętu, odpowiednio przygotowywanej sali operacyjnej, ale przede wszystkim doświadczonego i wyszkolonego zespołu operacyjnego: lekarzy, instrumentariuszek, zespołu anestezjologicznego. Z przyjemnością mogę poinformować, że 30 czerwca przeprowadziliśmy po raz pierwszy u nas w Zakopanem usunięcie trzonu macicy laparaskopowo.

- Rozumiem, że właśnie m.in. w tym przypadku konieczny był wysokospecjalistyczny sprzęt?

Było to możliwe dzięki skorzystaniu z morcelatora, czyli urządzenia, które już od wielu lat ma stałe miejsce w zakresie chirurgii mikro inwazyjnej, przeznaczonego w laparoskopii do rozdrabiania dużych mas tkankowych np. mięśniaków macicy na mniejsze kawałki celem usunięcie z jamy brzusznej. W ostatnich latach miejsce tej techniki zostało zmodyfikowane przez problem zapewniania bezpieczeństwa onkologicznego, które występowały przy otwartej morcelacji. Obecnie rekomendowana jest technika zamkniętej morcelacji i w takiej technice wykonaliśmy ten zabieg. Pacjentki, które kwalifikujemy do tego typu zabiegów przechodzą cały protokół diagnostyki przedoperacyjnej w zakresie diagnostyki onkologicznej. Jest to najbardziej oszczędzający rodzaj w zakresie zabiegów usunięcia macicy, polecany pacjentkom oczekującym najmniejszej ingerencji chirurgicznej, szybszego powrotu do zdrowia i minimalnych ran pooperacyjnych. Zdecydowaliśmy się na nową technikę operacyjną również z punktu widzenia onkologicznego, aby zapobiec rozsiewowi nowotworowemu, opisywanemu w literaturze.

Technika ta daje nam małe rany pooperacyjne i z drugiej strony przyspieszone gojenie tak?

Dokładnie tak, interwencja chirurgiczna odbywa się w zakresie narządów jamy brzusznej, a nie powłok. Przy technice klasycznej mieliśmy problem przede wszystkim z gojeniem ran powłok brzusznych. Jeszcze niedawno, nadwaga i otyłość stanowiły przeciwwskazania do zastosowania techniki laparoskopowej, obecnie właśnie ta technika jest rekomendowana dla tych pacjentek. Na natomiast dzięki technice morcelacji możemy znacznie rozszerzyć zakres wykonywanych w naszym oddziale operacji ginekologicznych, oczywiście po ustaleniu i analizie wskazań lub przeciwskazań do tej techniki. Obecnie naszym pacjentkom oferujemy wszystkie dostępne, nowoczesne metody laparoskopowego i przezpochwowego usuwania macicy w zależności od rozpoznania, wielkości zmiany, wieku, stanu odżywienia oraz oczekiwań pacjentki. Jest to pełen zakres zarówno w aspekcie technik mikroinwazyjnych, jak również dostępu przezpochwowego z uwzględnieniem bezpieczeństwa onkologicznego wykonywanych procedur medycznych.