Za nami już uroczyste obchody Dnia Sybiraka w Zakopanem, który przypada co roku 17 września – rocznicy bardzo ważnej w historii Polski.  Wzięli w nich udział: Piotr Bąk Starosta Tatrzański wraz w wicestarostą Jerzym Zacharko, zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica, i Dziekan Dekanatu Zakopiańskiego ks. Stanisław Olszówka. Na uroczystościach obecni również byli Przewodniczący Rady Miasta Zakopane Jan Gluc, Grzegorz Cisło sekretarz miasta Zakopane oraz Marcin Zubek prezes Związku Podhalan Oddziału Zakopane.

 

Z udziałem wicepremiera, ministra kultury profesora Piotra Glińskiego w piątek 18 września w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala 45. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Wyróżnienia przyznawane raz w roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostały wręczone wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej. Jednym z tegorocznych laureatów jest Zespół Góralski „Zornica” wraz z kapelami „Jutrzenki”.

 

Księża Pallotyni sfinansowali zakup urządzenia do dezynfekcji dla zakopiańskiego szpitala. Za kwotę 16 tysięcy złotych zakupiony został Fumigator z przeznaczeniem na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Już działa i służy do odkażania zarówno karetek Zespołu Ratownictwa Medycznego jak i pomieszczeń i urządzeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. To dobrowolny gest, za który oficjalnie dziękuje Dyrekcja Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

 

Kończy się przynajmniej częściowo czas kwarantanny społecznej. Zgodnie z decyzją rządu od 4 maja wznawiają działalność m.in. hotele i pensjonaty. Tatrzański Park Narodowy również udostępnił już pierwsze dolinki reglowe. A to oznacza, że po przerwie pod Tatrami znów pojawią się turyści. Część z nich podczas pobytu w Zakopanem i okolicach zapewne będzie wymagać pomocy medycznej. Mamy dla nich ważne informacje o tym jak postępować w sytuacji, gdy będą musieli skorzystać z opieki medycznej. Rozmowa z dr Małgorzatą Czaplińską wicedyrektor ds. medycznych Szpitala Powiatowego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.